Vitamin bar standı nasıl açılır, fiyatları nelerdir

Sosyal Medyada Paylaşın.

Vitamin bar standı, her geçen girişimcilik süreçleri hızlanan her caddede görmeye başladığımız iş alanları olmaya başladı. Peki Vitamin bar standı nasıl açılır, fiyatları nelerdir gelin hep birlikte bakalım.

Yoğun iş temposu sebebi ile çoğu zaman hazır yiyeceklerle besleniyor ve vücudumuz için gerekli olan ve meyvalardan almamız gereken vitaminleri yeterince tüketemediğimiz zamanlarımız oluyor. Meyve sularının çekiciliği de bizleri Vitamin barlara yönlendiriyor, gördüğümüz her yerde meyva suyu standları ilgimizi çekiyor.

Vitamin bar standı nasıl açılır

Vitamin bar standı nasıl açılır

Vitamin bar standı açmak için öncelikli lokasyon önemli bir faktördür. Sonrasında elinizde belirli bir sermayenizin olması ve girişiminizi açtıktan sonra 3 ay yetecek ekonominizin yine ayrılmış olması herhangi bir risk durumunu engelleyecektir.

Vitamin bar standı açmak için;

 • Yer kiralama: Öncelikli açacağınız yer konusunda araştırma yapın. Ayak sayısının çok olduğu bir caddede ya da Bir alışveriş merkezinin güzel bir noktasında açmanız dikkat etmeniz gereken ilk konu.
 • Vergi Mükellefiyeti: Yere karar verdiğinizde işlerin resmi olması gerektiğini asla unutmayın. Resmiyet için öncelikli vergi dairesine başvurmalısınız. Henüz bir mali müşaviriniz yoksa bir mali müşavir ile anlaşın ve vergi dairesine başvurun. Vergi dairesi için Şahıs işletmesi olacaksanız vergi mükellefiyetinde nüfusunuz ve kiraladığınız yerin sözleşmesi yeterli oluyor. Ancak eğer limited şirketi olarak bir yer açacaksanız öncelikle bağlı bulunduğunuz ilin ticaret odası ile süreci başlatıp daha sonra vergi dairesine başvurmalısınız.
 • Personel çalıştırma: Eğer vitamin bar işletmenizde personel çalıştıracaksanız SGK’ya başvurup işyeri tescilinizi yaptırmayı unutmayın.
 • Belediye ve Gıda Ruhsatı: Vergi dairesinden vergi levhanız çıktığında Belediye ve Bağlı bulunduğunuz İlçe Gıda ve Tarım Müdürlüğüne gidip Ruhsat ve Gıda belgesi çıkarmalısınız.
İlginizi çekebilir.  Şirket Nedir?
Vitamin bar standı açma

Vitamin bar standında bulunması gerekenler nelerdir?

Vitamin bar standında en ufağından en büyüğüne kadar farklı ürünler bulunmalıdır.

 • Farklı çeşitlerde meyva stoklu olarak bulunmalıdır.
 • Bir ya da iki adet buzdolabı
 • Plastik ya da kağıt bardaklar
 • Fazla sayıda peçete
 • Tezgah
 • Sandalyeler
 • Küçük ev aletleri (blender, mevya suyu sıkacağı vb.)

Ayrıca standın ya da tuttuğunuz alanın elektrik düzeninin, su sisteminin daha önceden hazırlanması gerekliliğini de unutmayalım.

Vitamin bar standı maliyeti ve fiyatları

Vitamin bar ne kadar açılır? Vitamin bar standı fiyatları ve maliyeti

Kira ve kurulum giderleri maliyetin içinde göreceli olacağız için bunları içine katmadan ortalama bir Vitamin bar standı açılım maliyetinin 10 bin TL ile 40 bin TL arasında değişkenlik göstereceğini söyleyebilirim.

Burada Vitamin bar standı açmak istiyorum diyen girişimcinin yerinin açarken projesi de çok öenmlidir. Kiranın yüksek olduğu ve içine daha çok yatırım yapacağı bir yerde Vitamin bar standı maliyeti 100 bin TL tutarı da bulabilir.

Vitamin bar standı açarken mutlaka giderlerinizi ve günlük gelirlerinizi yazacağınız bir ajandanız olsun. Ajanda tutmak istemeyenler için telefonlara kurulabilen uygulamalardan da faydalanabilirsiniz.

Vitamin bar açarken nelere dikkat edilmelidir?

Vitamin bar açarken mevcut aldığınız meyvelerin bir kullanım ömrü olduğunu her meyvenin bozulma zamanının farklı olduğunu unutmayın.

Sirkülasyonu yüksek olan meyvalardan eğer kullanım ömrü uzun ise bir miktar yüksek stok yapabilirsiniz. Meyvelerin taze olması kullanıcılar açısından tekrar alışveriş yapılan bir işletmenizin olabileceği anlamına gelir. Ayrıca düzenli planlama ile hallerden alınan meyveler ile stok maliyetinizi ve genel maliyetinizi düşürebilirsiniz.

Önemli not: Aramalarda vitamin bar standı, meyve suyu barı standı olarak geçebiliyor. Meyve suyu barı standı nasıl açılır, maliyeti ve fiyatları nelerdir bu yazımızda geçen bilgiler geçerlidir.

İlginizi çekebilir.  Şirket Nedir?
Meyve suyu barı standı örnek maliyeti ve fiyatları

Örnek bir vitamin bar finansmanı

Vitamin barlarda örnek bir meyva suyu maliyeti 1.20 TL (bardak ve mendil dahil) iken satış verisi 3.50 TL olarak söylenebilmektedir. Bu veri göz önüne alarak her meyve suyu satışından ortalama 2.30 TL brüt gelirinizin olduğu varsayılabilir.

Ortalama günde 250 adet satış yapan bir meyva suyu dükkanı, brüt olarak günden 575 tl, Pazar günü açık olmak üzere 30 günde yani ayda 17.250 TL brüt gelir elde edecektir.

Ortalama kira gideri, elektrik su ve internet gideri, 1 adet personel gideri, muhasebe ve vergi giderleri, kırtasiye gideri, temizlik gideri vb. giderler içinde 9 bin TL’lik bir maliyet oluşturulabilir.

Brüt gelirden giderlerimizi çıkardığımızda işletme net geliri ise 8250 tl olarak ifade edilebilir. Örnek olan bu tabloda 500 adet meyva suyu satmak, kira maliyetinin değişkenliği gibi pek çok parametre kazancı değiştirmektedir.

Bu yazımızda Vitamin bar nasıl açılır, Vitamin bar açma maliyetleri nelerdir, Meyve suyu barı dükkanı açmak için gereken belgeler ve fiyatları nelerdir, Vitamin bar karlı mı gibi konulara değindik. Sermayesi olmayan girişimciler için sermaye oluşturabilmeleri için Yeni iş kurmak istiyorum ama sermayem yok yazısını okumalarını tavsiye ediyorum.


Sosyal Medyada Paylaşın.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir