Tüp Mide Ameliyatı

Sosyal Medyada Paylaşın.

Obezite çağımızın hastalığı olup son dönemlerde farklı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Özellikle yakın geçmiş itibariyle obezitenin tedavi yöntemleri arasında efektif olarak yer alan tüp mide ameliyatı her hastaya yapılmamaktadır. Tüp mide ameliyatı ile hastanın mide hacmi küçültülür ve mide şekli tüpe benzer. Bu nedenle de tıp biliminde sleeve gastrektomi ameliyatı olarak adlandırılan bu cerrahi işleme halk arasında tüp mide ameliyatı denilmektedir.

Tüp Mide Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Obezitenin alternatif tedavi yöntemlerinden bir olan tüp mide ameliyatı her hastaya uygulanmaz. Tüp mide ameliyatı olmak için hastanın bir takım kriterleri yerine getirmesi gerekir.

Bunlar arasında;

  • Hastanın öncelikle bir takım medikal yöntemler kullanmış ve başarılı olmamış olması gerekir
  • Hastanın beden kitle endeksinin 40 üzeri olması gerekir
  • Sistemik hastalığı olan bireylerde 35 üzeri de ameliyat için kabul edilir
  • Tüp mide ameliyatı kozmetik amaçlı yapılmaz
  • Tüp mide ameliyatının egzersizler ile desteklenmesi uzun vadede hasta için zorunludur

Tüp mide ameliyatına hekim karar verir. Ameliyat sonrası beslenme ve diyetetik uzmanı tarafından özel beslenme programı hazırlanır. Tüp mide ameliyatı uyuşturucu bağımlılarına ve alkoliklere kesinlikle uygulanmaz.

Tüp Mide Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Tüp mide ameliyatı genel anestezi şartlarında uygulanır. Genel cerrahlar tarafından yapılan ameliyat ortalama 1,5- 2 saat sürer. Ameliyat sırasında mide kapasitesinin 3′ te 2′ si alınır. Bu sırada midenin açlık uyaranı veren hormonların salgılandığı merkezde çıkarıldığı için hastalar hızlı acıkmazlar. Tıpta yapılan gelişmeler sayesinde günümüzde tüp mide ameliyatı laparaskopik olarak da yapılmaktadır.

Ameliyat Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tüp mide ameliyatı sonrası hastanın genel durumuna göre ortalama 1 ile 3 gün arasında hastanede kalınır. Akabinde beslenme uzmanları tarafından yapılan diyet programı ile hastalar iki hafta boyunca sıvı gıdalar tüketir. Akabinde ise iki hafta yumuşak gıdalar tüketir. Daha sonra katı gıdalara geçilir. Ancak bu sırada porsiyonlar daima küçük tutulmalıdır. Tüp mide ameliyatı sonrası insizyon noktaları çok hızlı iyileşir. Bunun yanında ameliyat sonrası hasta karbonhidrat içeren besinler kesinlikle tüketmemelidir.

İlginizi çekebilir.  Jinekomasti

Sosyal Medyada Paylaşın.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir