Şirket Nedir?

Sosyal Medyada Paylaşın.

Belki bir çoğunuz şu hayali kurmuştur. Bir şirketim olsa kendime ait, o şirketten çok paralar kazansam. Oysa şirket kurmak bu hayali kurmak kadar kolay değil. Şirket kurmaya kalkan bir girişimci öncelikle kurduğu bu şirketin yasal durumlar hakkında bilgi sahibi olması lazım,

Şirket kurabilecek kadar bir miktar paraya sahip olmalı ve şirketin batma ihtimalini de kafasında ölçüp tartmalıdır.

Peki şirket nedir? Şirket, en az iki kişinin emek vererek ve gerekli sermayeyle ortak bir amaç için kurulmuş bir kuruluştur. Günümüzde ticaret hayatı büyük bir hızla değişmektedir. Bu değişime de tek bir kişi şirket kurarak ayakta kalma ihtimali çok düşük bir ihtimaldir.

Tek kişi olmaktansa sizin yükünüzü hafifletecek,birlikte çalışabileceğiniz bir ya da birkaç kişi ile şirket kurmanız size büyük bir yarar sağlayacaktır. İşte insanların bazı işleri tek başına halledememelerinden doğan bu ihtiyaç şirket kurma oranlarını arttırmıştır.

Şirketlerin kurulması ve çalıştırılması çeşitli kanunlar dahililinde olmaktadır. Bir kuruluşun şirket olarak nitelendirilebilmesi için ticari amaçla bir gayesi olmalıdır ilk başta. Aksi halde şirket  değilde bir dernek olabilmektedir.

Bir şirket kurabilmek için bir kişinin yada kişilerin hangi amacla, ne kadar sermaye koyabilecekleri en başta özel kanunlar kapsamında ilk başta kurallar dahilinde kararlaştırılmalıdır.

Şirketler 5 gruba ayrılmaktadır. Bunlar:

Anonim şirketler: en az 50.000TL sermaye ile kurulabilen şirket türüne anonim şirket denilmektedir. Bu ve buna benzer şirketlerin sorumluluğu sermayesi olan kişiler ile sınırlıdır. Anonim şirket kurulduğu zaman bulunduğu bölgenin ticari siciline kaydedilmek zorundadır.

Kolektif şirketler: Bu şirket türude ticari şirket siciline kaydedilmek zorundadır. Şirket mukavemetnamesinde ortakların adının yazılı olup noterden imzalı olması gerekmektedir. Kayıt olmadığı durumda ortakolan kişi şirketi tek başına idare edebilmektedir. Mukavelenin değişmesi için oy birliği olması gerekmektedir. Bu tip şirktlerde ortak olan kişiler şirket borçlarından bütün varlıkları ile sorumludur.

İlginizi çekebilir.  Vitamin bar standı nasıl açılır, fiyatları nelerdir

Komandit şirketler: bu şirket türlerinde ortaklardan bazılarının sorumluluğu sınırsız diğerlerinin sorumluluğu sınırlı olmak zorundadır. Komanditer ortak sorumluluğu sınırsız olan ortaklara denilmektedir. Bu ortaklar şirketin işlerinden sorumlu değillerdir. Bundan dolayıdır ki diğer kişilerin yaptıkları işleri engelleme gibi hakları yoktur. Komandit ortaklar şirketin durumunu ancak yıl sonunda inceleyebilmektedir.

Limited şirketler: kısacası ortaklarının sayısı sınırlı şirketlerdir de denilebilir. Bu şirketlerde ortak sayısı 50 yi geçmemelidir. Bu şirkette bulunan ortakların sorumlulukları sınırlıdır. Limited şirketler de ticaret siciline kayıtlı olmak zorundadır.

Kooperatifler: bu şirket türü ortaklarının menfaatlerini, ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kurulmaktadır. Kooperatiflerde ortakların sorumluluğu sınırlı veya sınırsız olabilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir