Sıcak Kemoterapi

Sosyal Medyada Paylaşın.

Kanser, son yıllarca sıkça karşılaşılan ve hemen her yaşta görülebilen bir hastalık türü. Pek çok farklı sebep, kanserin oluşmasında rol oynuyor:

  • Sağlıksız beslenme alışkanlıklarının süreklilik kazanması,
  • Sigara tüketimi,
  • Hatalı yaşam biçimleri,
  • Aşırı stres düzeyi
  • Genetik gibi faktörler, kanseri tetikleyen başlıca sebepler arasında sayılabilir. Ancak iyi haber şu ki, kanserin hastalığına yakalanan nüfusun artması ve hastalığın fazlaca çeşit kazanmış olması, tedavi yöntemlerinin de gelişmesine sebep olmuştur. Bu gelişim, kansere karşı kesin sonuç alınabilecek tedavi yöntemlerinin bulunması ile sonuçlanmıştır. Bunlardan biri de sıcak kemoterapi yöntemidir.

Sıcak Kemoterapi Nedir?

Özellikle mide, kolon, yumurtalık, apandisit gibi karın zarı civarında bulunan bölgelerde çıkan kanser hücrelerini ortadan kaldırmak için uygulanan ve oldukça işe yaradığı gözlemlenen bir yöntemdir. Nasıl uygulandığına gelecek olursak, bu bölgelerde oluşan ve karın zarı üzerine doğru yayılan tümörler temizlendikten sonra, karın içine ameliyatla ısıtılmış kemoterapi uygulanır ve karın bu uygulama ile 1-1,5 saat aralığında yıkanır.

Bu yıkama sonucunda mikroskobik boyutta gözle görülmeyen kanser hücreleri temizlenmesi amaçlanır. Bu tedavi hastaya ciddi anlamda etki eder ve hasta ciddi bir süre boyunca sağlıklı yaşamaya devam eder.

Bilimsel çalışmalar, bu yöntemin normal kemoterapiye göre 2-3 kat daha fazla etki edebildiğini de kanıtlamıştır. Kanserin türüne göre değişkenlik göstermekle beraber, etki gücünün ortalama verisi bu şekilde belirlenmiştir.

Sıcak Kemoterapi Uygulaması Kimlere Yapılabilir?

Sıcak kemoterapi, karın zarı civarında bulunan tümörlerde uygulanabilecek son tedavi yöntemidir. Ancak her hasta bu tedavi yöntemine uygun olmayabilir. Hastalığın karın içindeki son durumu, öncesinde uygulanan tedaviler (cerrahi uygulamalar, kemoterapi, radyoterapi gibi) tartışılmalı ve buna göre bir karara varılmalıdır.

İlginizi çekebilir.  Jinekomasti

Çünkü uygulamanın süresi diğer operasyonlara göre daha uzundur ve bu durum aslında daha riskli olduğu anlamına gelir. Bu yüzden hastanın koşullarına dikkat edilmesi, uygulamanın sağlıklı sonuç vermesi açısından önemlidir.

Yeni Bir Umut Işığı

Diğer yöntemlere göre daha riskli olsa da daha kesin sonuçlar vermesi bakımından bilim dünyası için yeni bir umut ışığı olan sıcak kemoterapi yöntemi üzerinde çalışmalar yapılmaya devam ediliyor. Yeni yüzyılın başarılı yöntemi, pek çok hastaya da umut ışığı olacağına benziyor.


Sosyal Medyada Paylaşın.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir