Sağlık Turizmi Nasıl Yapılır?

Sosyal Medyada Paylaşın.

Ülkeler arasındaki ilişkiler geliştikçe seyahat etmek de gittikçe kolay hale geliyor ve insanlar farklı ülkeleri gezip görmenin ve kültürel amaçlarla seyahat etmenin yanı sıra tedavi olma amaçlı da seyahat ediyor. İşte sağlık turizmi insanların tedavi görmek amacıyla başka bir ülkeye yolculuk etmesi anlamına geliyor. Tedavi görmek isteyen hastalar bu şekilde daha yüksek teknolojiye ya da belirli hastalıklara daha etkin tedavi geliştirebilmiş ülkelerin sağlık olanaklarından faydalanabiliyor. Sağlık turizmi nasıl yapılır sorusuna verilecek cevap için en çok bilinen ve kabul gören üç unsurdan bahsetmek gerekir. Bunlar, Medikal Turizm, Termal Turizm ve Yaşlı ve Engelli Turizmidir.

Medikal Turizm

Medikal Turizmin iki unsuru vardır:

  • Tıbbi Medikal Turizm
  • Estetik Medikal Turizm

Tıbbi Medikal Turizm kapsamında hastalar; kanser, tümor tedavisi, tüp bebek, kalp cerrahisi ve göz tedavisi gibi çeşitli hastalıklardan dolayı farklı ülkeleri tercih etmektedir. Örneğin; son yıllarda akciğer kanseri tedavisi için Küba tercih çok fazla tercih edilen ülkeler arasındadır. Saç ekimi, göz, burun veya diş estetiği gibi çeşitli estetik tedaviler de medikal estetik turizmi kapsamındadır.

Termal Turizm

Alternatif tıpın gelişmesiyle birlikte termal turizmin önemi de her geçen gün artmaktadır. İnsanlar şifalı su, çamur kürü gibi tamamlayıcı tedavileri tercih ederek fiziksel görünümlerini güzelleştiriyor ve çeşitli hastalıklardan korunuyor. Ülkemiz de farklı jeotermal kaynaklara sahip olduğundan yabancı turistler tarafından kaplıca turizmi için oldukça tercih edilir.

Yaşlı ve Engelli Turizmi

İnsanlar yaşlandıkça ortaya çıkan hastalıklarının tanı ve tedavisi için bir başka ülkeye seyahat ediyor. Diğer yandan, engelli bireyler rehabilitasyon amacıyla seyahat ediyor. Yaşlı veya engelli insanlar seyahat ettikleri ülkelerde profesyonel hizmetler alır.

İlginizi çekebilir.  Özel Gün Makyajı Nasıl Yapılmalıdır?

Bu hizmetler arasında bakım evleri, rekreasyon alanları, engellilere uygun tasarlanmış oteller bulunuyor. Engelliler için özel olarak tasarlanan otellerde hizmetlere erişim de bir o kadar kolay oluyor. Son yıllarda, otellerin ülkeleri tarafından zorunlu tutmasıyla engellilere hizmetlerden rahatça faydalanması için çeşitli imkânlar sağlıyor. Böylece engelli bireyler de diğer insanlar gibi farklı ülkelere rahatlıkla seyahat edebiliyor.


Sosyal Medyada Paylaşın.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir