Safra Kesesi Ameliyatı

Sosyal Medyada Paylaşın.

Genel cerrahi bölümü tarafından incelenen safra kesesi rahatsızlıklarında çoğu zaman ameliyat gerekebilmektedir. Eğer safra kesesinde bir iltihaplanma varsa doktor, operasyon kararı verir. Safra kesesi incelemesinde taş bulgusuna rastlanması da safra kesesi ameliyatı yapılmasına sebep olur. Safra kesesi karaciğerin alt kısmında bulunan genellikle 600 gr ağırlığında olan bir organdır. Ameliyat son yıllarda laparoskopi yöntemiyle yapılmakta ve ağır bir cerrahi girişime neden olmamaktadır.

Safra Kesesi Ameliyatı Olmamanın Riskleri Nelerdir?

Vücudumuzda, içeriği vücuda dağıldığında hayati tehlike yaratacak bazı organlar vardır. Bu organlardan biri de safra kesesidir. İltihaplanma, enfeksiyon ve taş bulunan safra kesesi, eğer ameliyat edilmezse sarılık hastalığının oluşmasına sebep olur. Bu nedenle safra kesesinde bu tarzda oluşabilecek sorunlara doktorlar ameliyat kararı vermektedir. Safra kesesi ameliyatı olunmadığında;

  • Safra iltihabı tüm vücuda yayılabiliyor,
  • Safranın ulaştığı tüm organların
  • (lenf bezi, karaciğerin sağ tarafı) alınması gerekiyor,
  • Safra kesesi kanserine sebep olabiliyor,
  • Sarılık yapabiliyor.

Doktorlar bu nedenlerle safra kesesinin tamamını ameliyatla çıkarıyor.

Safra Kesesi Ameliyatı Nasıl Yapılıyor?

Ülkemizde son yıllarda safra kesesi ameliyatları devlet hastanelerinde dahi laparoskopik (kapalı) cerrahiyle yapılıyor. Hastanın genel anesteziyle tamamen uyutulmasıyla işlem başlıyor. Hastanın göbek deliğinden açılan 5mm’lik kesiyle karın şişiriliyor ve önce kamera gönderiliyor. Bu kamera ile diğer organlar incelendikten sonra diğer portlar karın içine gönderiliyor. İnce aletlerle safra kesesi karaciğerden ayrılıyor ve ayrılma bölümlerine klipsler takılıyor. Estetik dikişlerle yara yeri kapatılıyor.

Safra Kesesi Ameliyatına Nasıl Karar Veriliyor?

Safra kesesi ameliyatına hastanın şikayetleri dinlenildikten ve ultrason sonucuna bakıldıktan sonra karar veriliyor. Hastanın yaş ve diğer rahatsızlıkları göz önünde bulunduruluyor.

İlginizi çekebilir.  Örümcek Ağı Estetiği

Safra Kesesi Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Safra kesesi ameliyatında süre kişiden kişiye değişiklik gösterir. Genel olarak 40 – 60 dakika içerisinde ameliyat sonlanır. Ameliyattan çıkan hasta uyandırılmak için uyandırma odasına alınır. Hastanın durumu gözlenir ve 1 ya da 3 gün içinde hastaneden taburcu edilir. Bu eylemlerin tamamı hastanın tetkik ve bulgularına göre şekillenmektedir. Ameliyat sonrası doktor hasta için diyet ve özbakım önerilerinde bulunur.


Sosyal Medyada Paylaşın.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir