Romantizm Şehri Paris

Sosyal Medyada Paylaşın.

Aşıklar şehri de denilen Paris, Fransa’nın başkentidir. Fransa’ya Paris için gelen turistler ekonomik olarak büyük bir oranda gelir sağlamaktadır. Paris’in nüfusu yaklaşık 12 milyondur fakat bu nüfusun bir kısmını banliyöler oluşturmaktadır.

Paris şehri sadece Fransa’nın değil, Avrupa’nın da en önemli şehirlerinden birisidir. Paris Sen Nehri kıyısına kurulu olduğundan dolayı şehre büyük bir görsel zenginlik kazandırmaktadır. Ayrıca Paris’te bulunan birçok ünlü yerler Dünya Mirası listesinde de yer almaktadır.

Dünyanın en çok ziyaret edilen şehirlerinden birisi konumunda olan Paris, adeta bir açık hava müzesi görüntüsüne sahiptir. Paris’in bu kadar ünlü bir yapıya sahip olmasının nedeni  neoklasik mimarisinden kaynaklanmaktadır.

Ayriyetten Paris bir moda şehri olarak da bilinmektedir. Paris’te her yıl birçok ünlü modacının defileleri düzenlenmektedir. Şehirin bu muhteşem görselliğinin tadını çıkarabilmenin en önemli yolu şehir çevresinde yapılan yürüyüşlerdir. Birçok sanatseverinde uğrak noktası konumunda olan Paris, galeri ve müzeleriyle sanatseverlerine büyük ilgi göstermektedir.

Eyfel Kulesi

Paris’in en çok ziyaret edilen ve beğeni duyulan yeri ise hiç şüphesizdir ki Eyfel Kulesi’ dir. Eyfel Kulesinin yanı sıra şehride bulunan Notre Dame Katedrali, Louvre Müzesi, Pantheon ve Pompidou Merkezi gezilecek önemli yerlerden bazılarıdır. Notre Dame Katedrali 2019 yılının Nisan ayında geçirdiği yangından dolayı henüz ziyaretçi kabul edememektedir.

Dünyanın en güvenli şehirleri arasında yer alan Paris, ziyaretçilerini ağırlamak, onların rahat bir şekilde vakit geçirmelerini sağlamak için oldukça gelişmiş otellere sahiptir.

Paris’te Fransız mutfağına ait birçok yemeği bulabilirsiniz. Bu yemeklere örnek olarak; soğan çorbası, salyangoz ve midye ile yapılan yiyecekler örnek verilebilir. En önemli ve ilgi duyan besini ise Paris kahvaltılarının vazgecilmezi olan kuruvasandır.

Paris genel olarak soğuk hava şartlarına sahiptir. Şehrin en sıcak ayları Ağustos ve Temmuz dur. Bu aylarda Paris’te bir çok turist bulunmaktadır. Bu aylarda şehirde birçok etkinlik ve yarışmalar düzenlenmektedir.

İlginizi çekebilir.  Soğan Suyu Saçı Uzatır mı?

Paris muhteşem görüntüye ait bir şehir olduğundan dolayı şairlerin şiirlerini yazmasında bir eşin kaynağı halinde bulunmaktadır.

Paris’te Gezilebilecek Yerler Hakkında Kısa Bilgiler

Sen Nehri : Paris’e gidildiğinde görülmesi gereken , huzur verici ve romantik özelliğe sahip olduğundan görülmesi gereken önemli bir yerdir.

Eyfel Kulesi: Paris denilince akla ilk gelen ve Paris’in ziyaretçi akınına uğramasının nedenlerinden birisidir Eyfel Kulesi. Kulenin inşası Fransız Devrimi’ nin 100. Yılına özel olarak inşaa edilmiş bir yapıdır.

Kulede gerçekleşen en önemli olay olarak, bir terzinin kendi diktiği çarşafla kuleden intihar etmesidir.

Le Jules Verne Restorantı, tanıtım müzesi ve seyir terası olmak üzere kule üç bölümden oluşmaktadır.

Notre Dame Katedrali: her yıl yaklaşık olarak 10 milyon ziyaretçi ağırlayan Notre Dame Katedrali Paris’in en çok gezilen yerlerinden birisidir. Burası şehrin dini bir merkezi konumundadır.


Sosyal Medyada Paylaşın.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir