Palyaço Balığı

Sosyal Medyada Paylaşın.

Oldukça sevimli olmalarına rağmen bir o kadar ilginç olan palyaço balıkları bir balık türü olmalarına rağmen oldukça kötü birer yüzücüdür. Oldukça çok zehirli olan bir bitki içerisinde yaşamaları ve bazı anlarda cinsiyet değiştirebilmeleri ile bu ilginçliklerini ikiye katlarlar.

Özellikle Kayıp Balık Nemo filmi ile birlikte popülerlikleri de artan ve tuzlu su içeren akvaryumların nerede ise vazgeçilmezi olan Palyaço Balıklarının bir diğer ismi ise Soytarı Balığıdır. Bunun yanı sıra Clownfish Balığı ya da Anemon Balığı olarak da bilinen bu balıklara bilimsel dünyada verilen isim ise Amphiprion Ocellaris olmuştur.

En çok 11 cm büyüyen bu balıkların şekilleri ise ovaldir. Oldukça dikkat çekici kırmızı-turuncu ve kahverengi renklere sahip olan bu balıkların gözlerinin arka kısmı ile baş bölgelerinde ve aynı zamanda kuyrukları ile vücutlarının tam orta noktasında oldukça ince olan siyah bir çizgileri bulunmaktadır. Bu saymış olduğumuz noktaların üzerinde ise dikey olarak üç adet beyaz çizgiler yer alır. Bu türler genellik ile batı Pasifik Okyanusu ile birlikte Hint Okyanusu arasında yer alır. Fakat renkleri bulunmuş oldukları yerlere göre oldukça değişkenlik gösterir.

Örneğin beyaz bantlara sahip olan siyah anemon balığı Güneydoğu Asya’nın yanı sıra Kuzey Avustralya ve Japonya’da yaşamaktadır.

Bu balıklar çok küçük gruplar olarak en çok 15 metre derinlikte korunaklı bir lagünde dış resif yamaçları içerisinde yaşarlar. Deniz anemonları aynı zamanda deniz lalesi olarak da adlandırılır. Yani bir çeşit mercanlardır. Diğer deniz canlıları ile kıyaslandıkları zaman oldukça zehirli bir tür olan anemon bitkileri palyaço balıkları için bir evdir.

Bu zehirli evin içinde oldukça rahat bir şekilde yaşayabilmeleri nedeni ile de oldukça ender bulunan tür olmaktadırlar.

İlginizi çekebilir.  Göz Altı Torbalarından Kurtulmak

Palyaço balıklarının vücutları oldukça geniş bir şekilde kaplamakta olan mukus tabakası bu canlıları anemonun zehirli etkisine karşı korur.

Anemona yani kendi evlerine oldukça yavaş bir şekilde yaklaşan palyaço balıkları tentacle ismi verilen zehirli dokunaçlara sürünerek oldukça yavaş ve sağlam bir şekilde bu bitkinin zehrine karşı bir bağışıklık kazanırlar. Yeni evini bulmuş olan palyaço balığı ile anemon bitkisinin simbiyotik olan yaşamı da bu evreden sonra başlamaktadır.

Palyaço balığı kendi düşmanları ile arasında anemonun zehirli dokunaçlarını koyar. Bu sayede düşmanlarının saldırılarından ustalık ile korunmakta olan bu balıklar aynı zamanda dokunaçlarını tırtıklamak isteyen diğer balıklardan anemon bitkisini korurlar.

Bir kere yuvalandıktan sonra anemon bitkisini kolay kolay terk etmeye bu balıklar aslında çok iyi bir yüzücü değildir. Bu neden ile kendi düşmanlarına karşı çok kolay bir biçimde yem olabilirler.

Bu balıkların en ilginç özelliklerinden birisi de cinsiyetleri olmaktadır. Oldukça küçük gruplar halinde yaşadıklarını yukarıda söylemiş olduğumuz bu palyaço balıkları arasında oldukça sıkı bir sosyal hiyerarşi vardır. Bu grubun hemen hemen hepsi de herma frodit yani hem dişi hem de erkek karakterlidir.

Grupta en büyük ve güçlü olan bireylerde dişilik karakteri vardır. Grupta ikinci güçlü ve büyük olan balıklarda ise erkeklik karakteri vardır. Üreme olayı ise bu iki balık arasında geçer ve çeşitli nedenlere bağlı olarak eğer dişi birey ölür ise grubun erkek olan güçlü üyesinde bu sefer dişi karakterler belirginleşir ve bu defa onun bir altında bulunan güçlü birey erkekleşmeye başlar ve sürünün erkeği haline gelir. Bir kere dişi karaktere dönüşmüş olan balık bir daha geriye dönemez ve bu döngü bu şekilde sonsuza kadar devam eder.

İlginizi çekebilir.  Özel Gün Makyajı Nasıl Yapılmalıdır?

Sosyal Medyada Paylaşın.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir