Nikola Tesla Kimdir?

Sosyal Medyada Paylaşın.

Nikola Tesla 10 Temmuz 1856 yılında Hırvatistan köyünde doğmuştur. Annesi ev işlerine kolaylık olsun diye küçük icatlar yapan bir kadındı aynı zamanda okumayı oldukça severdi. Nikola Tesla’nın babası papaztı ve oğlunun da papaz olmasını istiyordu ancak Nikola Tesla çeşitli okullara giderek elektrik alanında uzmanlaştı. 

Nikola’nın çocukluğu oldukça zor olmuştur.  Abisi attan düşüp 12 yaşındayken ölmüştür, ailesi bu durumdan atı korkutmasından dolayı Nikola’yı sorumlu tutmuşlardır.  Nikola okumayı oldukça severdi. Hafızası oldukça güçlüydu, okuduklarını ve duyduklarını unutmazdı. 

Tesla öncelikle 1873 yılında Graz’ da olan Politeknik Enstitüsünde okudu. Sonra 1880’ de Prag Üniversitesinde okudu. 1881 yılında Budapeşte’ de elektrik mühendisi oldu.  1884 yılında New York’a geldi.Edison ile aralarında çeşitli sorunlar oluştu. 7 Ocak 1943 yılında sayısız icatlarını bize bırakıp vefat etti.

Nikola Tesla normal bir insandan çok farklı oldukça zekiydi. Güçlü hafızası ve yaptığı onca buluş onun ne kadar zeki ve normalden üstün olduğunun bir göstergesidir. Uzun zamanlar boyunca bir çok buluşa sahip olmuştur. Bu buluşlar insanlık için oldukça yararlı olmanın yanı sıra başarısız olmuş buluşları da vardır. Ancak yaşamı boyunca 700’ü aşkın buluşa adını yazdıran Tesla oldukça zeki, ve insanlık için yararlı bir kişi olmuştur.

Tesla ve Edison arasında oldukça önemli meselelerin olduğu olmuştur. Bu meselelerden en önemli meselelerden birisi, alternatif akımdır. Elektriğin evlere girmesini sağlayan Edison doğru akım sistemiyle bunu mümkün kılmıştı fakat bunu maddi açıdan kaygılar sebebiyle de değiştirmek istemiyordu.  Tesla ise alternatif akım sistemini geliştirdi.

Tesla’nın yaptığı üç fazlı  alternatif akım doğru akıma göre çok daha başarılıydı.  Aynı zamanda alternatif akım sayesinde elektrik çok daha güçlü ve ucuz oluyordu.

İlginizi çekebilir.  Yurtdışından Hasta Nasıl Getirilir?

Nikola Tesla Ve Buluşları Nelerdir?

Yazının içeriğine göz atın.

Enerjinin kablosuz iletilmesi konusunda büyük adımlar atan Nikola Tesla, Tesla Bobini ile kısa mesafede enerjiyi kablosuz olarak aktarmayı başarmıştır. 1881 yılında Tesla Bobini’nin patentini almıştır.

Nikola Tesla, süs havuzunda ki maket bir gemiyi radyo dalgalarıyla hareket ettirerek bunu yapan ilk insan olmuştur. Uzaktan kumandanın buluşu gerçekleşmiştir. Nikola Tesla bu icatta “teleotomaton” ismini vermiştir.

Nikola Tesla’nın oldukça yararlı icatları vardır. Hayatı devam ettiği sürece 700’ü aşkın icatlarda bulunmuştur.

Nikola Tesla oldukça büyük başarılarının yanında ne yazık ki bazı başarısızlıkları da olmuştur.  Ancak bu başarısızlıkların en büyük sebeplerinden birisi de maddi açıdan imkanının yüksek olmamasıydı.


Sosyal Medyada Paylaşın.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir