Mor patates yetiştiriciliği

Sosyal Medyada Paylaşın.

Mor patates yetiştiriciliği, ülkemizde günden güne bilinirliği artan, yeni iş fikri arayanlar için fırsat bir tarım alanıdır. Bu yazımızda Mor patates nedir, Mor patates yetiştiriciliği nasıl yapılır, Mor tatlı patates yetiştirmek karlı mıdır gibi konulara yer veriyoruz.

Mor patates yetiştiriciliği

Mor patates hakkında genel bilgilendirme

Renkli gıdaların özellikle mor renkli gıdaların içerisinde pro-antosiyanidinler açısından yüksek miktarlara gözönüne alındığında Mor Patatesin de besleyiciliğinden öte çok güçlü bir antioksidan deposu olması ilk dikkat çekici özelliği.

Latince adı Dioscorea alata olan Mor tatlı patates, Güney Amerika’da, Hindistan ve Endonezya’da doğal olarak yetişiyor. Bitkinin aynı sarı tatlı patates gibi yumruları besin kaynağı olarak kullanılıyor.

Mor patates besleyici özelliği yüksek bir besin olmakla birlikte içeriğinde karbonhidrat, vitamin ve mineral içeriği yüksek bir besindir. Son dönemde ülkemizde de giderek yaygınlaşması ile birlikte, yemeklerde, tatlılarda sıklıkla kullanılmaktadır.

Mor tatlı patates iş fikirleri

Mor patatesin içinde yer alan Antioksidan içeriklerin etkileri

Özellikle ilaç ve kimya sanatinde antosiyanidinler yüksek antioksidan olmaları sebebi ile vücütta oksidatif strese karşı koruyucu özellikleri ile önem kazanmaktadır. Mor patatesin içerisinde de yüksek oranda antosiyanidinler olması sebebi ile farklı kronik rahatsızlıklarda koruyucu amaçlı kullanımı gelecekte yaygınlaşabilir. Burada hatırlatmamız gereken her ürünün olduğu gibi Mor tatlı patatesinde tüketiminin yeteri kadar yapılmasına özen gösterilmelidir.

Vücutta antioksidan özellikte olan proantosiyanidinlerin genel olarak etkilerine bakacak olursak;

  • Cildin yenilenmesi ve onarılmasına olumlu etki gösterirler. Kollajen sentezini uyarımı sağlayabilirler.
  • Kalp damar sistemi üzerine olumlu uyarıcı ve koruyucu etkileri vardır.
  • Doktor oluru ile bazı özel kanser türlerinde kullanımı bulunmaktadır. (bu konuda lütfen kansere yarıyor demeyelim. doktor tavsiyesi olmadan hiçbir ilaç, gıda takviyesi ve gıda kanserli hastalarda kullanılmamalıdır.)
  • Normal sarı tatlı patatese oranla karbonhidrat oranı az ve lif oranı daha yüksektir. Sarı patatese göre daha sağlıklı bir gıdadır.
  • Antosiyanidinlerin sinir sistemini koruyucu özellikleri vardır.
  • Yapılan bazı çalışmalarda hamile kalmayı önleyici etkileri yayınlanmış. Bu anlamda hamile kalmayı düşünen kadınların yemesi önerilmemektedir.
İlginizi çekebilir.  İpek böceği yetiştiriciliği

Mor patates yetiştiriciliği nasıl yapılır?

Mor patates yetişticiliği için mutlaka toprak verimliliğinin ölçülmesi gerekmektedir. Yaptığım literatür araştırmasında yumru bitkisi olması sebebi ile normal toprak koşullarında yetişebilen bir bitkidir. Burada eğer toprak koşulları uygun değilse de sera önemli bir seçenek olarak uygulanabilir. Mor patates yetiştiriciliği uygun iklim koşulları, sulama verimliliği, mevsim özellikleri dikkate alındığında 75 ile 110 gün arasında dünyanın farklı yerlerinde yetiştirilip toplanma zamanı olarak bildirilmiştir.

Mor patates üretim maliyeti fiyatları

Mor patates yetiştiriciliği Türkiye’de yapılıyor mu?

Mor patates yetiştiriciliği Türkiye’de farklı bölgelerde özellikle iç Anadolu bölgesinde daha sık yapılmaya başlanmıştır. Ancak sulak serin ya da kuru iklimde de verimliliği değişken olmakla birlikte üretimi sağlanmaktadır. Mor patates yetiştiricliği Türkiye’de yapılan bir tarım uygulaması olarak giderek ülkemizde yaygınlaşmaktadır.

Mor patates yetiştirmek karlı mı?

Normal piyasada sarı tatlı patatesin kilosu döneme bağlı olarak 1 ile 5 lira arası değişkenlik gösterebilmekte. Ancak mor patatesin kilosunun internetten yaptığım araştırmalarla kilosunun 15 ile 40 lira arasında fiyatlarla satılması sebebi ile verimliliğinin de yüksek tutulması ile karlılığının üst düzeyde olduğu söylenebilir.

Özellikle Türkiye’nin son dönemde tıbbi amaçlı bitkilere yönelik teşvikleri de göz önüne alındığında, içinde mevcut olan antioksidanlar sebebi ile Mor patates yetiştiriciliği girişimciler açısından yatırım yapılabilir bulunmaktadır.


Sosyal Medyada Paylaşın.

2
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
bilgiakimiDerya Altın Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Derya Altın
Ziyaretçi
Derya Altın

Müthiş bir yazı olmuş. Çok bilgilendirici. Bende mor patates yetiştiriciliği hakkında bilgi topluyordum. Teşekkürler