Milia Nedir? Evde Milia Nasıl Tedavi Edilir?

Sosyal Medyada Paylaşın.

Genel olarak milia 3mm’den daha küçük yüzeysel keratin kistleri olmaktadır. Gene Milia, genellikle 3 mm’den küçük yüzeysel keratin kistleridir. Bu durum yağ bezeleri ile karıştırılır ve yüz kısmında 1 tane çıktığı vakit bu milium olarak adlandırılır. Milia tüm yaş gruplarında görülebildiği gibi keratinin cildin yüzeyinde sıkışması sonucuyla ortaya çıkıyor.

Milia Nedir?

Yazının içeriğine göz atın.

Küçük sarı veya beyaz renkli kubbe tipinde kabarık biçimde çıkmaktadır. Sivilce gibi ağrılı ve kaşıntılı değildir. İlk çıktığı vakit korkutucu gibi görünen ufak beyaz kistler, kesinlikle bir uzman tarafından tedavi edilmesi gerekli olan cilt sorunudur. El ile sıkılmaması veya herhangi bir aparatla asla yok edilmemesi gerekir.

Milia Nasıl Oluşur?

Bu durum yanlış beslenme veya genetik özelliklere bağlıdır. Göz altında bulunan damarlara yap birikmesiyle ortaya çıkar. Estetik açıdan da pek hoş durmayan bu görüntü vücutta ki farklı hastalığın habercisi de olabilir. Göz altında oluşan bu beyaz sivilcelerin en önemli neden kandaki yağ değerinin yüksek olmasından kaynaklıdır. Ayrıca kafeinli içeceklerin içilmesi ve yağ tüketiminin artması bu zemini hazırlar. Sağlıksız ve uykusuz hayat tarzı da milia oluşumunu tetikler.

Evde Milia Tedavisi

Göz çevrenizle beraber cildi temiz tutmak ilk adımdır.

  • Rezene yağını düzenli olarak kullanmanız milia problemini azaltacaktır.
  • Papatya çayını demledikten sonra ılık hale gelince cildinize tonik şeklinde kullanın. Birkaç hafta bunu tekrarlayın.
  • Bir patatesi haşladıktan sonra kabuğunu soyun. Sonra püre haline getirin. Göz çevrenize maske gibi uygulayın. 10 dakika bekledikten sonra yüzünüzü temizleyin.

Bu birkaç yöntemle milia probleminden kurtulabilirsiniz.


Sosyal Medyada Paylaşın.
İlginizi çekebilir.  Nikola Tesla Kimdir?

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir