Mikrop nedir? Faydalı ve Zararlı Mikroorganizmalar nelerdir?

Sosyal Medyada Paylaşın.

Mikrop, mikroorganizma kelimesinin halk arasındaki adıdır. Mikroorganizma ise gözle görülemeyen (çoğunluğu) vücudumuza girdiklerinde farklı etkiler yaratan minik canlılar olarak ifade edilmektedir. Toplumda mikrop her ne kadar kötü algılansada iyi mikroorganizmalarda vardır. Bu yazımızda farklı mikrop çeşitleri, zararlı mikroplar nelerdir, yararlı mikroplar nelerdir bunlardan bahsedeceğiz.

Mikrop nedir, zararlı ve faydalı mikroorganizmalar nelerdir

Yararlı ve zararlı mikroorganizmaları (mikropları) tanıyalım.

Vücudumuza girdiklerinde hastalık yapabilen mikroorganizmalar zararlı olarak ifade edilirken, bağırsağımızda yaşayan faydalı mikroorganizmalarda bulunur. Bazı mikroplar ise bağışıklık sistemimiz zayıfladığında fırsatçı olarak zararlı olabilirler.

Zararlı mikroorganizmalar, Zararlı mikroplar nelerdir?

Zararlı mikroorganizmalar genel olarak 4 başlıkta incelenebilirler.

  • Bakteriler
  • Virüsler
  • Mantarlar
Bakteri nedir nasıl görünür

Bakteriler çoğunlukla zararlı mikroplardır. Bazıları yararlıdır, bazılar ise vücudumuzda bağışıklık sistemimiz zayıfladığında hastalık yapar.

Bakteriler: Canlı vücudu, insan vücudu dışında da yaşayabilen, doğru besinleri bulduğunda hayatını idame ettiren canlılardır. Tek hücrelidirler, genel hücre yapısına sahiptirler. Antibiyotikle tedavi edilirler.

Virüs nedir zararlı mıdır

Virüsler zararlı mikroplardır.

Virüsler sadece canlı ortamda yaşayarak hayatlarını idame ettirirler. Çoğalmaları için mutlaka canlı hücre şartı gereklidir. Günümüzde koronavirüs , ebola, HIV, rotavirüs gibi farklı türleri canlılarda hastalık yaparlar. Mikroskopta görülmeleri zordur, elektron mikroskobunda rahatlıkla görülürler. Antibiyotikle kesinlikle tedavi edilemezler.

Mantarlar (fungi) zararlı mikroplardır ve hasta yaparlar.

Mantarlar: Bildiğimiz görünen mantarların aksine vücutta başta pek çok dermatolojik deri rahatsızlığına sebebi olan ufak canlılardır. Geneli nemli ortamı sever. Zararlı mikroplar arasındadırlar.

Yararlı mikroorganizmalar nelerdir?

Yukarıda zararlı olarak bahsedilen bakteri ailesinin bir kısmıda biz insanlar için faydalı canlılardır. Vücudumuzun sindirim sisteminin önemli bir parçası ileum yani bağırsağımızda bulunan faydalı bakteriler, bağırsak floramızı oluşturarak pek çok önemli etkide bulunurlar. Özellikle sıvının tutulması, zararlı mikroplara karşı savaşa yardım edilmesi, barsaklardan kana geçen besinlerin düzgün geçişi, endorfin salgısının artırılmasına destek gibi pek çok etkileri vardır. Özellikle lactobasillus ve bifidobacterium türleri faydalı bakterilerdir. Biz bu bakterilere probiyotik diyoruz. Yararlı bakteriler %99 bağışıklık sistemini güçlendirirler ve hastalık yapmazlar.

İlginizi çekebilir.  Kalça Dolgusu Fiyatları
Mikroplar mikroskopta görülürler

Mikroplar mikroskop yardımı ile gözlemlenebilir.

Mikroorganizmaların büyük bir çoğunluğunun tespitinde mikroskop kullanılır. Bazılarında ise özel besiyerlerinde üretim ile hastalık tanısı konur. Virüslerin bir kısmı için özel daha gelişmiş mikroskoplar kullanılır.


Sosyal Medyada Paylaşın.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir