Mide Balonu

Sosyal Medyada Paylaşın.

Değişen ve gelişen dünya bizlere sadece olumlu durumlar sunmadığı gibi bir o kadar tehlikeli durumlara da gebedir. Özellikle fast food tarzı beslenme ve hareketsizliğin sebebiyet verdiği obezite hastalığı büyük sorun haline gelmektedir, ancak kurtulmanın ve tedavinin yöntemlerinden birisi mide balonu operasyonudur. Peki, nedir bu uygulama endoskopik yöntem ile mide içerisine yerleştirilen ve şişerek midede yer kaplaması ile doygunluk hissi veren ve yaklaşık olarak 10 ila 25 kilogram arasında zayıflamaya yardımcı olan bir tıbbi metottur.

Mide Balonu Çeşitleri

Mide balonu operasyonu belirli ağırlıklarda kilo verdirebildiği gibi uzun vade de etkili olmamaktadır, yararını uzun vadeye yayabilmek adına kişin yaşam ve beslenme şartlarını da değiştirmesi gerekmektedir. Mideye takılan çeşitleri birden fazladır, niteliklerine göre değişmektedir. Peki, çeşitleri nelerdir;

İçerisindeki dolum malzemesine bağlı olarak mavi sıvı ile renklendirilmiş serum fizyolojik içerikli sulu balonlar ve normal hava ile doldurulmuş hava balonlarıdır, Bunun haricinde kullanım süresine bağlı olarak sınıflandırılan 6 aylık süreli ve 12 aylık süreli balonlar olarak da sınıflandırabiliriz.

Hangi balonun takılacağı ya da hastaya uygun olup olmadığı veya hastanın gerekli koşulları taşıyıp taşımadığı kararını elbette uzman hekiminiz verecektir. Daha öncede belirttiğimiz gibi etkili bir yöntem olsa da kalıcı çözüm için kurallara uyulması gereklidir.

Mide Balonu Operasyonu

Mide balonu takılması karar verilen kişi öncelikli olarak sedoanaljezi kullanılarak uyutulur akabinde endoskopi yardımı ile balon yerleştirilir. Seçilen balon uygulamasına bağlı olarak sıvı ya da hava ile doldurulur, sıvının yaklaşık olarak kapladığı alan 500 ML civarındadır.

Balonun büyüklüğüne bağlı olarak kapladığı alanda genişler ve elbette doygunluk hisside daha fazla artar. Balon içerisindeki sıvının mavi renk olmasının amacı balonda yaşanabilecek sızıntı olduğunda idrar ve dışkıya mavi rengini vermesidir ve hastayı durumundan haberdar etmesidir.

İlginizi çekebilir.  Rahmi Evinç Kimdir

En Etkili Çeşidi Hangisidir?

Aslında bu sorunun cevabı oldukça basit olmakla birlikte mantıklıdır da, suyun yoğunluğu ve hacmi havaya nazaran daha fazla olduğundan doygunluk hissi ve etkisi de hava balonlarına nazaran daha fazladır. Ancak sızdırma durumlarındaki yan etkileri de elbette hava balonlarına oranla daha fazladır.


Sosyal Medyada Paylaşın.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir