Makyajın Cilde Zararları

Sosyal Medyada Paylaşın.

Tüm makyaj malzemeleri içlerinde bazı ağır kimyasalları barındırırlar. Bu nedenle cilt problemi artması ve hassas ciltlerin ortaya çıkması sebebiyle artık doğal içeriği olan malzemeler yapılmaya başlandı. Fakat bu durumda zararı tam olarak ortadan kaldıramamaktadır. Öyleyse makyajın cilde zararları nelerdir?

Cilt Kuruluğu

Kullanılan makyaj malzemeleri cilt üzerinde bulunan nemi emer ve cilde kuruluk sağlar. Nemlendirici kullanılması halinde yine bu pek işe yaramayarak makyaj yine nemi emecektir. Fakat artık nemlendirici etkili olan rujlar, kapatıcılar ve fondötenler satılıyor. Bu malzemeler ile diğerlerine göre cilt daha sağlıklı olacaktır.

Siyah Nokta ve Sivilceler

Cilt düzenli olarak temizlenmeli ve hava almasına yardımcı olunmalıdır. Cilt hava almayarak gözenekleri açılmadığı takdirde sivilce problemleri ve istenmeyen siyah noktalar oluşmaya başlayacaktır. Ciltte oluşan bu problemler kalitesiz makyaj malzemesi kullanıp düzenli bir şekilde cilde temizlik uygulanmadığından dolayı oluşmaktadır. Makyaj yapıldıktan 12 saat sonra kesinlikle iyi bir şekilde temizlenmesi gerekir. Bazen cilt nemlendirici maskeler yaparak cilt sağlığınıza destek olabilirsiniz.

Alerji Problemi

Genellikle piyasaya çıkmadan önce makyaj malzemeleri testten geçirilir. Bu durum ciddi bir konudur. Eğer bu tür malzemelere alerjiniz varsa:

  • Ciltte aşırı kızarma,
  • Kalp çarpıntısı,
  • Ateş yükselmesi,
  • Deride döküntüler başlayabilir.

Bu yüzden mutlaka alerji testini yapmanız gerekir. Alerjinin önüne geçmek adına yüzünüzün ya da elinizin bir bölümüne makyaj malzemesinden sürerek test ettikten sonra herhangi bir reaksiyon oluşup oluşmadığını kontrol etmeniz gerekir.


Sosyal Medyada Paylaşın.
İlginizi çekebilir.  Topukta Oluşan Çatlaklara Karşı Çözümler

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir