KYK Burs ve Kredi Hakkında Herşey

Sosyal Medyada Paylaşın.

Kredi ve Yurtlar Kurumu burs ve kredi başvurularının başlayacağı tarihi üniversiteyi yeni kazanan ve üniversite de hayla eğitim öğretimine devam eden öğrencilerin merak konusu haline geldi öncelikle Kredi Yurtlar Kurumu yani KYK burs ve kredisi nedir bunları açıklığa kavuşturalım. 

KYK Burs ve Kredi Nedir? 

Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı Kredi Yurtlar Kurumu üniversiteler de öğretim gören öğrencilere üniversite okul süreci boyunca öğrencilere destek amaçlı geri ödemeli ve geri ödemesiz olmak üzere bir destek sağlamaktadır. 

KYK Burs ve Kredi Arasındaki Fark Nedir? 

Kredi Yurtlar Kurumun vermiş olduğu burs geri ödemesiz olan burstur ve 48 aylık yani 4 yıllık verilir ve öğrencinin üniversite hayatının kolaylaşması sağlanır ve herhangi bir geri ödeme beklenmez. KYK Kredisi ise geri ödemeli şekilde yine 4 yıllık verilmektedir ve kişinin okulu bitirdikten yaklaşık iki yıl sonra ay ay geri ödemeye başlamasını ister. Burs istenilen kriterlere sahip olan kişilere verilmektedir kredi ise isteyen herkese verilmektedir. 

KYK Burs ve Kredi Ödemesi Nasıl yapılır Kredi ve Burs Arasında Ödeme Farkı Var mı? 

Burs ve Kredi ödemesi aylık olarak yapılmaktadır ve her iki grubun da aynı para miktarı yatırılmaktadır aralarında herhangi bir para farkı yoktur. 2019-2020 akademik yılında 550 TL olarak aylık verilmekteydi ve okul olmadığı dönem ve uzaktan öğretim sırasında da verilmeye devam etti. Her yıl başında o yılın efe-tüfe oranına göre kredi ve burslara zam yapılmaktadır. Ödemeler her öğrencinin T.C. kimlik numarasının son hanesine göre ayın 6-10 arası yatırılmaktadır. 

KYK Burs ve Kredi Başvuruları Nasıl Yapılır? 

Kredi ve Burs başvuruları e devlet üzerinden online olarak yapılmaktadır. E devlet sitesi içerisinden Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesinde başvurular kabul edilmektedir. E devlet şifreniz yoksa en yakın PTT şubesine giderek alabilirsiniz. 

İlginizi çekebilir.  Yüz Temizleme Jeli Nasıl Seçilmelidir?

KYK Bursuna Kimler Başvurabilir? 

Burs yani geri ödemesiz olarak devletin öğrencilere sağladı parayı Lisans, ön lisans, gazi veya şehit çocuğu olan, anne ve babasının her ikisinin de ölmüş olması, iki yıllık okullardan mezun olup ara vermeden dört yıllık üniversite okuyanlar, yüksek lisans öğrencilerine ÖSYM sınavında herhangi bir alanda ilk 100 ün içine girmiş olmak, milli sporcu olmak ve ikinci öğretimde okuyan öğrenciler faydalanabilir. 

KYK Burs ve Kredi Ödemeleri Ne Zaman Yapılır ve Ne Kadar Yapılır? 

Burs ve kredi ödemeleri öğrencilerin T.C kimlik numarasının son hanesine göre yapılmaktadır; 

T.C. kimlik numarasının sonuna göre 

0-1 olanlar ayın 6’sında  

2-3 olanlar ayın 7’sinde 

4-5 olanlar ayın 8’inde 

6-7 olanlar 9’unda 

8-9 olanlar ayın 10’unda almaktadır 

2019-2020 akademik yılında öğrencilere verilen burs ve krediler; 

Lisans ve ön lisans öğrencilerine 550 TL 

Yüksek lisans öğrencilerine 1150 TL 

Doktora öğrencilerine 1650 TL olarak ödenmektedir. 

votes
Article Rating

Sosyal Medyada Paylaşın.
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments