Kışın Cildimiz Nasıl Bir Nemlendiriciye İhtiyaç Duyar?

Sosyal Medyada Paylaşın.

Cildimiz vücudumuzun ısı dengesini sabitleyen ve onu koruyan önemli parçasıdır. Cilt bakımı her yaşa ve mevsime göre farklılık gösterir. Peki cildimizi erken yaşlanma ve yıpranmadan nasıl koruyabiliriz? Cilt bakımı ve cildimize dair bilmeniz gereken önemli konuları aşağıdakı mekalede bulacaksınız.

Doğru Cilt Bakımı Nedir?

Çoğu insan cildinin her mevsim farklı olduğuna (örneğin: kışın kuru, yazın yağlı) inanır. Aslında ise cilt tipi hayat boyu değişmez. Yani kuru cilt zamanla yağlı veya karma cilt tipine dönüşmez.

Sadece cilde doğru bakım yapılmadığı halde cildimiz yıpranır, nemini kaybeder ve kurur. Doğru cilt bakımı cildimize gereken nemi vermekle başlar. İnsan cildi ister erkek, isterse de kadınlarda daima nemlenmeğe ihtiyaç duyar.

Cildimiz Neden Kurur?

Cildimiz bazı nedenlerden kaynaklanarak nemini kaybeder. Bunlara örnek olarak aşağıdakıları gösterebiliriz:

  • Aşırı soğuk hava (mevsim geçişleri),
  • Güneş,
  • Yaş,
  • Dermotoloji rahatsızlıklar,
  • Cilt tipine uygun olmayan bakım ve makyaj ürünleri.

Cildin Nemlendirilmesi

Cildimiz özellikle kış aylarında – soğuk havalardan etkilenir ve nemini kaybeder. Kış aylarında cilde özel bakım yapmak gerekir. Kışın yüzünüzü köpük veya jel kıvamında olan temizleyici ürünlerle yıkayarak nem oranını dengede tutabilirsiniz.

Haftada 2 veya 3 kere nemlendirici ve besleyici bakım maske ve kremleri uygulayarak kış aylarında cildinizi nemlendirebilirsiniz. Dışarı çıkmadan en az 40 dakika önce günüz bakım kremi uygulayarak cildinizi kurumaktan koruyabilirsiniz.


Sosyal Medyada Paylaşın.
İlginizi çekebilir.  Ciltte Kızarıklık Görünümü Neden Oluşur

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir