Kasık Fıtığı Tedavisi

Sosyal Medyada Paylaşın.

Fıtık rahatsızlığı hem kadın hem de erkeklerde ve her yaşta görülebilen bilen bir hastalıktır. Yeni doğan bebeklerde bile bu rahatsızlığa rastlanılmaktadır. Kasık fıtığı ise fıtık rahatsızlıklarının en yaygın görülen türüdür ve erkeklerde daha sıklıkla bu rahatsızlıkla karşılaşılmaktadır. Hayati sonuçları da olan bu rahatsızlık, cerrahi olarak uygulanan kasık fıtığı tedavisi ile çözülebilir.

Kasık Fıtığı Nedir?

Fıtık hastalığı karın duvarındaki zayıf bölgelerde oluşan bir rahatsızlıktır. Kasık fıtığı ise, karın içindeki organlardan herhangi birinin (yaygın olarak bağırsağın), kasık bölgesindeki zayıf karın duvarından dışarıya çıkmasıdır. Ayakta dururken, hapşırırken veya öksürürken görülen bu çıkıntı, sırt üstü yatarken kaybolabilir. Kasık fıtığının bilinen üç türü bulunmaktadır. Bunlardan direkt herni ileri yaşlarda ve kas zayıflığından oluşur. İndirekt herni ise, doğumsal ve erkeklerde en yaygın görülen kasık fıtığıdır. Kadınlarda görülen ve bacaklara doğru oluşan fıtığa ise femoral herni denmektedir. Kasık fıtığı genellikle muayene sonucunda belirlense de, ağrılı ve yanmalı olarak da kendisini hissettirebilir.

Kasık Fıtığının Nedenleri Nelerdir?

Kasık fıtığı genetik nedenlerle olabildiği gibi gebelikten dolayı bile oluşabilmektedir. Hastalığın bilinen en büyük nedenleri şunlardır;

  • Yaşlılık ve bağ dokularında zayıflama olması
  • Aşırı kilo alma veya verme
  • Kronik öksürük, kabızlık ve ıkınma
  • İdrar zorluğu, travmalar ve karın içinde oluşan tümörler
  • Kronik akciğer rahatsızlıkları
  • Erken doğmuş olma
  • Prostat sorunları
  • Fıtık ameliyatı geçmişi olmak
  • Aşırı ve ağır egzersizler yapılması
  • Sigara kullanımı

Kadınlarda ise kasık fıtığının en yaygın nedeni, gebelik dönemindeki sorunlardan kaynaklanmaktadır. Yeni doğan bebeklerde kasık fıtığı, testis kanallarının geç kapanmasından dolayı erkek bebeklerde sıklıkla görülmektedir.

İlginizi çekebilir.  Dudak Dolgusu Fiyatları

Kasık Fıtığının Tedavisi Nasıldır?

Ölümle bile sonuçlanan bu rahatsızlığın tedavisi, sadece cerrahi olarak yapılabilmektedir. Kasık fıtığının erken teşhisi, tedavinin de başarısını arttırmaktadır. Ameliyat, fıtığın durumuna göre laparoskopik veya açık olarak uygulanmaktadır.

Fıtıklı bölgeye girildikten sonra, dışarı çıkan organlar karın içindeki yerlerine yerleştirilir ve fıtığın oluştuğu yer güçlendirilir. Böylece bu bölgeden tekrar fıtık oluşumuna engel olunur. Ameliyattan sonra bir gün yatan hastalar, taburcu olduktan sonra iki ay civarında ağır kaldırmamalıdır.


Sosyal Medyada Paylaşın.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir