Kapalı Burun Estetiği

Sosyal Medyada Paylaşın.

Burun estetiği veya diğer adıyla “Rhinoplasti” ameliyatının asıl amacı burundaki şekil bozukluklarını gidermek olsa da genel olarak şekil bozuklukları çeşitli solunum ve nefes alma sıkıntıları ile beraber geldiği için, ameliyat esnasında burnun solunum yolları ve septum bozuklukları da tamir edilir.

Burnun Şekil Sıkıntıları

Burun, yüzün merkezinde olması nedeniyle, ufak şekil bozukluklarında dahi çok ön plana çıkabilen ve çehrenin tüm duruşunu değiştirebilen bir organdır. Bu sebeple dünyada en sık yapılan estetik operasyonlardan biri burun estetiğidir. Her insanın kendine has bir yüz şekli ve karakteristik görüntüsü vardır.

Bu yüzden burnun bu şekille uyumu son derece önem arz eder. Burnun yüz hatları ile olan uyumu, sağ ve sol tarafın simetrisi, ağız genişliğine göre oranı veya yüze göre burnun büyüklüğü gibi konular ince elenip sık dokunmalıdır.

Kapalı Burun Estetiği

Burunun Solunumsal Sıkıntıları

Özellikle Türkiye’de burun kaynaklı solunum sıkıntılarının en sık nedeni, tıpta “septum deviasyonu” adı verilen burnun ortasında bulunan kemik duvarın, orta hattan sağa veya sola kayması sonucu oluşturduğu tıkanıklıktır.

Bu bahsedilen “septum deviasyonu” sonucunda burna giren hava akımının yönü bozulduğu için hastalar nefes almakta zorlanır. Burun estetiği esnasında genelde septum duvarı da orta hatta alınarak bu sıkıntılar da cerrah hekim tarafından çözülür. Bu yönden “rhinoplasti” ameliyatı sadece estetik değil fonksiyonel amaçlar da güdülerek yapılmaktadır.

Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

“Açık ve kapalı burun estetiği nasıl olur” sorusu burun estetiği ameliyatına girmeyi düşünenlerin kafasını kurcalamaktadır. Her şeyden önce rhinoplasti ameliyatında kullanılacak teknik, ameliyatı yapacak cerrahın tercihine bağlıdır. Cerrah kendi tecrübesine ve hastanın durumuna göre açık veya kapalı teknikle bu ameliyatı gerçekleştirebilir. Bunun yanında ameliyat esnasında lokal veya genel anestezi kullanılabilir.

İlginizi çekebilir.  Multivitamin Nasıl Üretilir?

Ancak burun estetiği için genel anestezi daha uygun olduğundan çoğunlukla cerrahlar tarafından tercih edilir. Anestezinin ardından burun kemiklerine ulaşana kadar yapılan bir dizi kesiden sonra cerrah burnun şeklini düzeltmeye başlayacaktır.

Duruma ve sizin isteğinize göre burnun boyutlarını değiştirebilir, ucunu indirip kaldırabilir, kıkırdakları yeniden biçimlendirebilir, diğer bölgelerden alınan greftleri ekleyip çıkararak burnunuzu yeniden şekillendirebilir. İstenilen şekle ulaşıldıktan sonra cerrah hekim, ameliyatı sonlandırıp, burnun yeni şeklinin korunması amacıyla ufak bir burun alçısı yerleştirecektir. Tüm bu ameliyat süreci ortalama 1 ile 1.5 saat arasında sürecektir.

Kapalı ve Açık Burun Estetiği Teknikleri

“Açık ve kapalı burun estetiği nedir” sorusuna cevap almak estetik ameliyat olacaklar için bir rehber olacaktır. Rhinoplasti ameliyatı cerrah hekimin tercihine göre açık veya kapalı burun estetiği şeklinde yapılabilir. İki tekniğin de birbirine göre avantaj ve dezavantajları vardır. Kapalı burun estetiğinde, kemik tabakaya ulaşmak için yapılacak kesiler burnun dışından değil içinden yapılır.

Açık teknikte de gene kesiler aşırı fark edilecek kadar yoğun değildir ancak gizli kesilerle beraber, burnun alt kısmında burun delikleri arasında, dışarıdan görülecek bir kesi de yapılır. Açık teknik, cerrah hekim için daha iyi bir görüş ve daha detaylı çalışma imkânı sunarken, kapalı teknik, daha çabuk iyileşen, iz kalma ihtimali olmayan ve daha az komplikasyonlu bir tekniktir.

Kapalı Burun Estetiği Nasıl Yapılır

Kapalı Burun Ameliyatı

Uzun zamandır burun estetiği için kullanılan bu teknik, burun cildini kesmeye gerek kalmadan ameliyata olanak sağlar. Cilt kesilmediği için dikişe de gerek kalmaz ve dikiş izi de söz konusu değildir. Cilde atılan kesi esnasında bağlar ve dokular da kesileceği için, cilt kesisi yapılmayan bu teknikte dokular korunmuş olur.

Bu sayede şişlik morluk ve kanama gibi ameliyat sonrası beklenen komplikasyonlar da olabildiğince az olur. Hastanın burnunun iyileşme süreci de daha hızlı gelişir. Ayrıca açık teknikle yapılan ameliyat sonrası görülen burun ucunun hissizleşmesi ve sertleşmesi de kapalı teknikte pek rastlanan bir durum değildir. Kısaca ifade etmek gerekirse hasta açısından avantajı açık tekniğe göre daha fazladır. Ancak cerrah açısından avantajı daha azdır. Bu da hekimin tecrübesini ön plana çıkarır.

İlginizi çekebilir.  Depresyon

Ameliyat Sonrası Neler Olur?

Kapalı burun estetiği sonrası, hangi aktiviteleri ne zaman yapabileceğiniz hakkında hekiminiz sizi bilgilendirecektir. Burun atellerini bir süre daha takmanız gerekebilir. Bu ateller darbelere karşı koruma sağlar. Burun tamponunuz da 1 hafta kadar burnunuzda kalabilir. Ameliyat sonrasında yüz ve göz geçici çevrenizde şişlik ve morarmalar oluşabilir. Sık sık soğuk kompres uygulaması bu şişlik ve morlukları azaltacaktır.

Doktorunuzun verdiği ağrı kesici ve ek ilaçları da bir süre kullanmanız gerebilir. Kapalı burun estetiği yapan doktorlar, genel olarak bir sürelik aktivite kısıtlamasını uygun bulmaktalardır. Bu süreç genelde çok uzun sürmez, egzersiz ve spor gibi aktiviteler operasyondan 3 hafta kadar sonra yapılabilir.

Şişlik ve morluklar da 2 hafta kadar sonra büyük çoğunlukla iyileşecek ve dışarıdan bakılınca belli olmayacak düzeylere gelecektir. Kapalı burun estetiği olanlar operasyon sonrasındaki bu 1 aylık kritik döneme her açıdan dikkat etmelidir.

Kapalı Burun Estetiği Hakkında

Kapalı Burun Estetiği Fiyatları Nasıl?

Burun estetiği fiyatları Türkiye için çok yüksek oranda değişkenlik arzeder. Kapalı burun estetiği fiyatları 2019 itibariyle devlet hastanelerinde 1000 lira civarı fiyatlardan başlarken, özel hastane ve kliniklerde bu rakam 20.000 TL’ye kadar yükselebilmektedir.

Fiyatların bu kadar değişkenlik göstermesinin ana nedenleri; cerrahın ücreti, hastanenin ameliyat için talep ettiği ücret, yatış yapılacaksa hastanenin gecelik yatış ücreti, kullanılan atel, tampon ve diğer malzemelere bağlı ortaya çıkacak ücret ve ameliyat öncesinde burun içinin görüntülemesi için istenen görüntüleme ücretidir. Özel hastanede yapılacak ameliyatlar dolayısı ile aynı oranda yüksek olacaktır. Cerrahın başarısı ve tanınırlığı ile talep ettiği ücretler genelde doğru orantılı olmaktadır.

votes
Article Rating

Sosyal Medyada Paylaşın.
Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] şu an en çok konuşulan konulardan biri olan, gündemde oldukça yer edinen Kapalı burun estetiği ile ilgili yazıya da. göz […]