Jinekomasti

jinekomasti
Sosyal Medyada Paylaşın.

Tamamen erkek cinsine özel, iyi huylu(bingn), memenin aşırı gelişmesi durumu olarak tanımlanmaktadır. Yunanca anlamı olarak kadınsı yani feminen, mastos yani meme ile birleşmiş halidir.

Bazı araştırmalara göre her 3 erkekten mutlaka birinde jinekomasti dediğimiz hastalık bulunmaktadır. Henüz bebekken dahi gözlenebilen hastalık, yaşlılıkta da gözlemlenmektedir.

Ancak en sık görüldüğü dönem ergenlik dönemidir. Ülkemizde yapılan araştırmalara baktığımızda, erkeklerde görülen bu hastalık %34,6 oranını içermektedir. Elbette ki sağlığımızı etkileyen bu hastalık uzun süreli olmasından dolayı kendiliğinden düzelmemektedir.

Gerekli tedaviler, gerekli ameliyatlar ve cerrahi müdahaleler yapılmaktadır. Böyle bir rahatsızlık olan kişilerde, utangaçlık ve öz güven eksikliği ortaya çıkmaktadır. Jinekomasti nedir, bunun için neler yapılmalıdır, bu hastalığın sebepleri nelerdir hepsi tek tek aşağıda yer almaktadır.

Jinekomastinin Nedenleri Nelerdir?

Jinekomasti, vücudumuzda bulunan östrojen ve testosteron hormonlarının düzensiz oluşundan kaynaklanmaktadır. Nedir düzensizlik şöyle ki, testosteron hormonu miktarı azalıp, östrojen hormonunun bir miktar yükseliş göstermesiyle ortaya çıkmaktadır. Birçok neden arasında en belli başlı neden olarak bunu söyleyebiliriz.

Tabii ki bunlar dışında da birçok neden olabilir. Ancak tamamen doğal sorunlar ve hiçbir şekilde tıbbı durumu yoktur. Başka neden olarak da Jinekomasti, başka rahatsızlıkların tetiklemesiyle de ortaya çıkabilir. Peki, nedir bu hastalığın nedenleri inceliyoruz;

 • Doğal hormon değişikliği,
 • Jinekomastiye sebep olan ilaçlar,
 • Uyuşturucu maddeler ve alkol,
 • Sağlık Problemleri,
 • Bitkisel ürünler,

Doğal Horman Değişiklikleri

Vücudumuzda bulunan testosteron ve östrojen hormaları, cinsiyet özelliklerini kontrol etmektedir. Erkeklerde vücut kılları gibi özellikleri üretirken, östrojen hormonu ise meme gibi kadınsı özellikleri kontrol etmektedir. Bu hormonlar arasında ki miktar değişikliği östrojen hormonunu yükselttiği zaman ortaya Jinekomasti rahatsızlığı çıkmaktadır.

 • Bebeklerde, erkek bebeklerin yarısı annelerinden kaynaklı olarak büyük memeli olarak doğarlar, 2 ile 3 hafta içerisinde kaybolduğu gözlemlenmektedir.
 • Ergenlikte, düzensiz hormon ile çıkmaktadır. %90 oranında 6 ay ile 2 yıl arasında meme dokusunun düzeldiği gözlemlenmiştir.
 • Erişkinlerde, sıklıkla 50-69 yaş aralığında bu rahatsızlık nüksetmektedir. Bu grupta ki erkekler daha sık jinekomasti yaşamaktadır.
İlginizi çekebilir.  Vaser Liposuction

Jinekomastiye Sebep Olan İlaçlar

Kullanılan birçok ilaç da jinekomastiye yol açmaktadır, örnek verecek olursak,

Bunlardan bazıları;

 • Prostat büyümesini engelleme için içilen ilaçlar,
 • Anabolik streroidler ilaçları,
 • Bazı anksiyete ilaçları,
 • Kemoterapiler,
 • Bazı kalp ilaçları da etkilemektedir.

Uyuşturucu Maddeler ve Alkol

Sağlığımızı her anlamda tetikleyen alkol, amfetamin, eroin veya metadon gibi maddeler bu hastalığın tetiklenmesine yol açmaktadır.

male torso before and after weight loss and sports

Sağlık Problemleri

Bunlarla birlikte tabii ki birçok sağlık sorunu yaşayan insanlarda bu rahatsızlıktan etkilenmektedir.

 • Hipogonadizm, hipofiz bezi yetersizliği,
 • Hipertiroidizm, Troid hormonunun fazla salgılanması,
 • Malnütrisyon, Fazla açlık ile meydana gelen hormon düzensizliği de bu hastalığı tetiklemektedir.

Bitkisel Ürünler

Hemen hemen her gün her an kullanılan sabunlar, şampuanlar veya kokulu losyonlar da içlerinde bulundurdukları östrojenik aktiveden kaynaklı jinekomastiyi etkilemektedir.

Kimler Jinekomasti Riski Altındadır

Bu hastalığa yakalanma riski en çok, ergenler, yaşlılar, atletik sporlar uğraşan ve anabolik- androjen kullananlar, karaciğer, böbrek, troid rahatsızlığı olanlar etkilenmektedir.

Jinekomastinin Belirtileri Nelerdir?

Peki, vücudun meme kısmında oluşan bu hastalığı nasıl anlayacağız, şöyle; Memenizde, şişlik, ağrı, hassasiyet veya meme uçlarından sıvı gelmesi gibi belirtiler görüyorsanız mutlaka doktora başvurmalısınız.

Jinekomasti Nasıl Tedavi Edilir?

Jinekomasti rahatsızlığını ellerle memeye dokunarak tedavi edilir. Elle edilmesi önem arz etmektedir. Meme başlar sert ve ele ceviz büyüklüğünde bir kitle geliyorsa, bu bulgular jinekomasti rahatsızlığınız oluğunu doğrulamaktadır. Hastaya USG yaparak net bilgi edinebilirsiniz. Tanıyı koymak ve tedavi sürecini başlatmak için USG oldukça önemlidir.

Tedavi sürecine başlamadan önce, altta yatan hormonal dengesizliği çözümlemek gereklidir. Böyle bir rahatsızlık onaylanırsa kesinlikle bir endokrinoloji uzmanına başvurulmalıdır. Her tedavi süreci, yaş kitlesine göre değişmektedir.

Hastalık tedavisi de jinekomasti tipine göre de değişmektedir. Meme ucundaki kahverengi disklerin altında olan glandüler ile belirlenmektedir. Kahverengi çap 4 cm’den küçük ergen kitlesi kendiliğinden geçmesini beklemelidir. Ancak şikâyet 4 yılı geçtiyse, medikal tedavi uygulanabilir hatta 6 cm ve üzeri olduysa kesinlikle cerrahi müdahale önerilmektedir.

İlginizi çekebilir.  Rahmi Evinç Kimdir

Ancak medikal tedaviler ile her hasta aynı verimi alamayabilir. Bunun için altında yatan sebepleri daha detaylı incelenmelidir. En sık kullanılan ilaç Tamoksifen’dir. Ancak 1 yıl üzeri bu hastalığa sahip olan kişilerde bu ilaç etki etmemektedir.

Jinekomasti Ameliyatı

En son tercih edilen bir yöntem olmasına rağmen, cerrahi müdahale etkili yöntemden biridir. Yapılan araştırmalar doğrultusunda ameliyata başlanmaktaktadır. Ancak 2 yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Şöyle ki;

 • Glandür tipte olanlar, cerrahi olarak alınması gereklidir.
 • Karışık tipte olanlar, hem cerrahi hem de liposakşın ile birlikte alınmalıdır.
 • Yağlı tipte olanlar, sadece liposakşın müdahalesi yeterlidir.

Jinekomasti ameliyatı olanlar sonrasında vaser yada lazer liposakşın tercih ederse iyileşme sürecini hızlandırabilir.

Jinekomasti Korsesi

Ameliyat sonra mutlaka kullanılması önerilen jinekomasti korsesi, doktorların belirlediği süre kadar giyilmesi gereklidir. İlk zamanlar sadece gündüz giyilmesi tavsiye edilen bu korseleri, belli zaman sonra sadece ağır aktivite zamanlarında giyilmesi doğru olacaktır. Jinekomasti korsesi, ameliyat sonrası tedavi süreci için oldukça önem teşkil etmektedir. Totalde 6 haftalık kullanım sonrası bedeninizin normale döndüğünü farkedebilirsiniz.

Jinekomasti Ameliyat Fiyatları

Böyle bir rahatsızlığı olanlar için jinekomasti ameliyat fiyatları doktordan doktora göre değişmektedir. Jinekomasti fiyatları, yurtdışında 5000 Euro’dan başladığı bilinmektedir. Ancak ülkemizde jinekomasti ameliyatı ücreti çift meme olarak baz aldığımızda 4000 TL ile 6000 TL arasında değişmektedir.

Doktordan doktora bu fiyatlar değişse de ortalama fiyat skalası bu şekilde olmaktadır. Hastalığını teşhisi koyulduğunda doktorunuzdan ücretleri net bir şekilde öğrenebilirsiniz. Hiçbir hastalığın ihmale gelmeyeceğini hatırlatmak ve sağlığınız için gerekli müdahaleleri mutlaka zamanında yaptırmanızı öneririz.


Sosyal Medyada Paylaşın.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir