Hamilelikte Karın Sertleşmesi Neden Olur?

Sosyal Medyada Paylaşın.

Hamilelik dönemi ile ilgili olarak oldukça merak edilen konudan bir tanesi karın sertleşmesidir. Anne adayları yaşadıkları karın sertleşmesi durumunun bebekleri için risk taşıyıp taşımadığını merak etmektedir. Öyleyse hamilelikte karın sertleşmesi neden olur? Açıklayalım.

Anne adaylarının hamilelik döneminde en çok duyduğu şikâyetlerden birisi karın sertleşmesi olmaktadır. Rahim içerisinde zamanla büyüyen bebeğin uyguladığı baskı özellikle hamileliğin son dönemlerine doğru sertleşen karın ile kendini belli eder.

Ayrıca fazla yemek tüketmek ve kabızlığın olması gibi durumlarda hamilelikte karın sertleşmesi gibi durumu tetikler. Fakat farklı nedenlerden dolayı karında sertleşmeler de ortaya çıkabilmektedir.

Rahmin Büyümesi İle Alakalı Karın Sertleşmesi

Karın sertleşmesinde en doğal süreçlerden birisi büyüyen rahmin karın kısmına baskı yapması ve bununla beraber daha çok genişlemeye çalışmasıdır. Rahmin büyümeye başladığı vakit yani ilk 3 ay Trimester da bu durum hafif derecede hissedilir.

İskeletin Gelişimine Bağlı Karın Sertleşmesi

Hamile adaylarının karın sertliği problemi şu sebeplere de bağlı olmaktadır.

  • 2.Trimesterında iskelet gelişimi ortaya çıkar.
  • Yavaş bir biçimde genişlemeye başlar.
  • Kemikler şekillenmeye başladığı vakit karın hizası sertleşir.

En şiddetli zaman son dönemlerde olur.

Kilo Durumuna Bağlı Karın Sertleşmesi

Kilosu az olan kadınların ilk vakitlerde midelerinde yaşadıkları rahatsızlık karın bölgesinde aşırı olarak sertleşmenin sonucu olmaktadır. Zayıf olan kişiler karın sertleşmesini genel olarak ilk 3 ay içerisinde yaşarken kilolu olan kişiler son 3 ay içerisinde bu durumu sık yaşamaktadır.


Sosyal Medyada Paylaşın.
İlginizi çekebilir.  Romantizm Şehri Paris

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir