Hacker nedir, kime denir – 4 adımda Hackerlığın tarihçesi

Sosyal Medyada Paylaşın.

Hacker, bilişim alanında çalışmalar yapan, bilgi sistemlerinin güvenlik açıklarını bulan kişilere verilen isimdir. Hackerlık ilk olarak çıktığında iyi ya da kötü bir meslek mensubu olarak anılmasa da bugün günümüzde beyaz yakalı hackerlar, önemli devlet ve şirket kurumlarında sistemleri korumak amaçlı çalışmaktadır. Hackerlığın ilk çıktığı günden bugüne ise zarar vermek, hırsızlık yapmak gibi eylemleri yapan kişilere ise zamanla “lamer” adı verilmiştir.

4 adımda Hackerlığın tarihçesi

Herşey telefonun icadı ile başladı.

Hacker kimdir kime denir nedir

İlk kablolu veri akışının sağlandığı aygıtlar telefonlardı. İnsanlar telefonlardan önce güvercin, duman gibi iletişim araçlarından yüzyıllarca faydalandılar. Meşhur telefonu icadı eden Graham Bell’in kurduğu şirket olan Bell Telephone şirketi ile ilk hackerlık süreçlerinin başladığı söyleyebilir. 1878 telefon hatlarının kurulması ile farklı telefonlardan kişilerle veri sağlanarak, bireyler farklı kişilerden maddi ve manevi zarar verici maddi kazanç sağlayıcı eylemlere başlamışlardı. Acemi ve ilk hackerlık bu zaman başladı ancak ismi o zamanlar hackerlık olarak bilinmiyordu. Çoğunlukla yerel santrallerde çalışan muzipçe hareket eden genç gruplardı. Telefonları yanlış yönlendirmek, sevmedikleri müşterilerin faturalarını yüksek bedellerle göstermek ve ödetmek gibi eylemleri hackerlığın ilk deneyimleri olarak söyleyebiliriz. (Yanlış kişiye bağlama sonucu: Santal, bu benim yiğenim Emily değil, ben kime bağlandım Alooooo gibisinden kullanıcı deneyimleri örnek olarak gösterilebilir.)

Hackerlık 20. yüzyıl ortalarında kurumsal kimlik kazanmaya başladı.

1960’lı yıllarda o zamanların ve şimdinin meşhur okulu MIT yani Massachussets Institue of Technology öğrencileri, kocaman odalarda olan ilk veri sayarlara çok ilgiliydiler. Bu verisayarlar soğuk odalarda saklanıp çok yer kaplıyorlardı. Veriler ise bu dolaplara bağlı kablolar aracılığı ile sağlanıyordu. O zaman ki bilgisayarların atası olan verisayarlara programcıların erişimi oldukça sınırlı idi ve bu verisayarlara ulaşan pratik zekalı kişiler hack isimli kelimeyi kullanmaya başladılar. Doğramak olarak türkçede ifade edilen hack ve hacker kelimesi de bu şekilde terminolojide kullanılmaya başladı. Özellikle bu verisayarlara dışarıdan erişim imkansız gibi idi. Ancak farklı odalardan kablolara bağlanıp bu koca verisayarlara erişen Dennis Ritchie ve Ken Thompson modern dünyanın ilk iki hacker ı olarak tarihe geçti.

Hackerlığın tarihi tarihçesi

1978’de BBS ile Hackerlık dünyaya yayılıyor.

Amerikalı iki çocuk Randy ve Ward o zamanların ilk kişisel bilgisayarlarının farklı ortamlarda ki bağlantısını kurmak amacı ile BBS yani bulletin board system adlı internetin ilk ve çok ilkel halini yaratıyorlar. Öyle ki bu sistem önceleri birkaç modem aracılığı ile başladıysa da yüzlerce ve binleri buluyor. Ancak bu sistemin güvenlik kelimesinden pek nasibini almadığı gözlemleniyor zamanla. Bu da muzip bilgisayarcıların başkalarının bilgisayarlarına girip verileri almalarına neden oluyor. İşte günümüzde ki hackerlık sistemine benzer sistem iyice ortaya çıkmaya başlıyor.

Arpanet ile 1984’te dünyaya yayılan Hackerlık

BBS ile Amerika yerelinde popüler olan hackerlık, o zamanlar Amerikan ordusunun zor durumlarda veri akışını kendi içinde sağladığı ARPANET yani internetin atasının tüm dünyaya zamanla açılması ile önce İNTRANET ve sonra internet ile global boyuta ulaşıyor. Hackerlık savaşları adı verilen savaşlarda Legion of Doom (LOM) ve Masters of Deception (MOD) gibi önemli gruplar hem karşısındaki hacker gruplarına hem de özel şirketlere veri saldırıları düzenliyorlar. Zamanla Amerika’da ki bu durum dünyada internetin gelişmesi ile farklı ülkelere de sıçrıyor.

Günümüzde Beyaz yakalı hackerler önemli veri sistemlerinin koruyucuları

Hackerlık 1980 ve 1990’larda patladığı zamanlarda devletler çok katı ve sert kanunları yasalaştırarak, hackerlar için caydırıcı cezalar ortaya koymuşlardır. Yasalar sonrasında da sistem uzmanı hackerlar sistemleri koruma ve şirketlerde istihdam olanağı bulurlar. Zarar verici eylemlerde bulunanlarına da zamanla lamer adı veilir.

Hackerlığın 4 adımda tarihçesi yazısını okudunuz. Hacker nedir, kimdir, nasıl olunur ve Hackerlığın tarihi ile ilgili bilgiler sonrasında dilerseniz Bilişim kategorisinde yer alan diğer yazılarımıza da göz gezdirebilirsiniz.

0 0 votes
Article Rating

Sosyal Medyada Paylaşın.
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments