Göz Kapağı Estetiği

Göz Kapağı Estetiği Tedavisi
Sosyal Medyada Paylaşın.

Göz kapağı estetiği ya da diğer adı ile blefaroplasti, alt ve üst göz kapaklarına uygulanan cerrahi bir işlemdir. Göz kaslarındaki fazla dokunun çıkarılması, sarkmış deri ve göz çevresindeki dokuların gerdirilmesi şeklinde, plastik cerrahi uzmanı tarafından yapılan uygulamadır. Göz kapağı estetiği alt göz kapağına da üst göz kapağına da yapılabilir. Kişinin ihtiyacına göre bu belirlenir.

Göz Kapağı Estetiği Neden Yapılır?

İnsanların yaşının ilerlemesi ile birlikte ciltte yer çekiminin etkisine yenik düşerek sarkmalar meydana gelir. Zamanla göz kapakları da aşağı düşer. Bu düşme ile birlikte göz kapağı estetiği ameliyatı gündeme gelmiş olur.

Tüm bu yer çekimine süreçlerine paralel olarak, göz kapaklarında zamanla torbalanmalar, cildin bollaşması, ciltte gevşeme, kırışıklık, ciltte renk değişikliği gibi çeşitli durumlar ortaya çıkar. Cildin yaşlanma sürecini de alkol, güneş ışınlarına maruz kalma, hava kirliliği, düzensiz uyuma gibi durumlar hızlandırarak cilt sarkmasına sebep olurlar.

Göz Kapağının Yaşlandığını Gösteren Belirtiler Nelerdir?

Elastik yapıya sahip olan cilt zaman içerisinde, kişi yaşlandıkça var olan elastikiyet kademeli olarak düşüş yaşar. Elastikiyetin kayıp olması ile beraber fazla derinin ilk olarak toplandığı yerler göz kapaklarıdır.

Bu nedenledir ki yaşlanmanın ilk belirtileri göz kapaklarında ortaya çıkar. Göz kapaklarındaki yaşlılığa bağlı olarak da kişide yorgunluk, donuk hal, olduğundan yaşlı bir görünüme sahip olma çeşitli değişiklikler ortaya çıkar.

Göz kapağının yaşlandığını ortaya çıkarak bazı yaşlanma belirtileri şu şekildedir;

 • Göz kapaklarında renk değişimi
 • Göz altlarında torbalanma olması
 • Göz kapağında kırışıklıklar
 • Göz kapağında sarkmalar
 • Göz kenarlarında kaz ayağı çizgilerinin oluşması
 • Yorgun yüz ifadesi oluşması
İlginizi çekebilir.  Göbek Fıtığı Tedavisi

Ortaya çıkan tüm bu belirtiler ile birlikte üst göz kapağında düşüklükler meydana gelir. Göz kapağı düşüklüğü ilerlediği zaman kişinin görmesini engelleyecek kadar fazla olabilir. Bazen kaşlarda veya alındaki düşüklük, göz kapağı düşüklüğüne sebep olabilir. Kötü görünümün giderilmesi açısından bu durumun tedavi edilmesi gerekliliği doğar.

Kaç Yaşında Göz Kapağı Estetiği Yapılır?

göz kapağı estetiği yaptıranlar, daha çok 35 yaş ve üstü olarak nitelendirilir. Genel olarak 35 ve üstünde göz kapaklarındaki yaşlanma belirtileri bu yaş grubundan sonra görülür. Fakat gerekli görüldüğü takdirde ihtiyacı olan herkes her yaşta doktoruna danışarak yaptırabilir.

7 8 sene kadar göz kapağı ameliyatının etkisinin süreceği söylenebilir. Ameliyat olan kişilerin göz kapağındaki devam eden yaşlanmanın önüne geçilemez. Ameliyat sonrasında kişinin yüzündeki yorgun ve uykusuz yüz ifadesi yerini canlı ve dinlenmiş bir yüz ifadesine bırakır.

Göz Kapağı Estetiği Hangi Bölüm Bakar

Göz kapağı ile ilgili sıkıntı yaşayan ya da göz kapağı estetiği ameliyatı fiyatları hakkında bilgi almak isteyenler ‘göz hastalıkları’ bölümüne müracaat edebilirler.

Göz Kapağı Estetiği Yaptıranlar

Göz kapağı estetiği olarak yorgun ve uykusuz yüz ifadesinden kurtulmak isteyenlerin yanı sıra pek çok kişi de estetik bakış açısının yanında göz bozukluklarına kadar giden sorunlar nedeniyle ameliyat olurlar. Çünkü zamanla görmede kayıp yaşamaya neden olur. Göz kaslarını etkilemesi ile birlikte kişinin rahat görmesinin önüne bir perde inmiş gibi olduğunu söylerler.

Göz Kapağı Düşüklüğü Nedenleri

Göz kapakları zamanla birlikte ya da genetik faktörlerden kaynaklı olarak düşük olabilir. Doğuştan olabildiği gibi yaralanmalar ve kazalar sonucunda da göz kapağı düşüklüğü yaşanabilir.

 • Göz kapağı düşüklüğü nedenleri şu şekildedir;
 • Yaşın ilerlemesi
 • Diyabet
 • Yüksek tansiyon
 • Kas hastalıkları
 • Akciğer tümörleri
 • Felç geçirilmesi
 • Travma
 • Nörolojik hastalıklar
İlginizi çekebilir.  Göğüs Büyütme

göz kapağı estetiği fiyat değişiklikler gösterebilir. Hekim ve hastane ile görüşülmelidir.

Göz Kapağı Düşüklüğünü Kimler Ameliyat Edebilir?

Göz kapağı estetiğini ve düşüklüğünün giderilmesi için plastik cerrahlara başvurmak en doğru karar olabilir. Çünkü göz kapağı alanında iyi ve tecrübeli doktorlar tarafından yapılır ise başarılı sonuçlar alınabilir. Bu nedenle göz alanında yoğunlaşmış plastik cerrahi ile uğraşan doktorların tedavi etmesi uygun olur.

Göz Kapağı Estetiği Öncesinde Yapılması Gerekenler

Göz kapağı estetiği ameliyatı öncesinde uzman doktor öncelikle, hastayı muayene eder. Hastanın her iki göz kapağındaki yağ oranlara, göz kapağındaki deri fazlalığının ne kadar olduğuna ve hastanın göz kapaklarındaki kas dokusunun hangi oranda bozulduğuna bakar.

Ortaya koyduğu verilere göre de göz kapağı estetiği ameliyatının planlamasını yapar. Göz kapağı estetiği olacak hastanın gözlerinde, göz tansiyonu problemi var ise, hasta ameliyat olmadan önce bir göz doktoru tarafından muayene edilir.

Yapılan muayene sonrasında hastanın göz kapağı estetiği bundan sonra planlanır. Hastanın kronik bir rahatsızlığının olup olmadığına da bakılarak gerekli programlar yapılır.

Göz Kapağı Estetiği Sonrasında Neler Yapılır?

Estetik sonrasında gözler tamamen kapatılmaz. Böylece hasta her yeri rahatlıkla görebilir. Ameliyat görme ile değil, göz kapakları ile ilgili olduğu için görme ile alakalı bir sıkıntı yaşanmaz. Göz kapaklarının gevşek yapıda olmasından dolayı, göz kapağında şişme ve morarma olması doğal bir durumdur.

Ameliyat sonrasında ilk 24 saat gözlerin üzerine buz torbası uygulaması yapmak, gözlerdeki şişme ve morarmayı en aza indirecektir. İlk 48 saat sonunda ise, şişlik en fazla duruma çıkacak olsa da sonrasında çok hızlı bir şekilde de iyileşme dönemine geçilecektir. Ameliyattan 2 gün geçtikten sonra göz kapaklarında bulunan bantlar değiştirilir. Kişi bu sayede daha geniş ve rahat bir görme alanına sahip olur.

İlginizi çekebilir.  Safra Kesesi Ameliyatı

Çok aktif olunmadan günlük hayata geri dönülebilir. Morluklar 5 veya 7 gün arasında devam edebilir. Daha rahat bir iyileşme süreci için kişinin iş yapmadan dinlenmesi hızlı iyileşme için önerilir. Sürenin sonunda dikişler alınır ve kişi rutin yaşamına geri döner. İşlem sonrasında göz kapakların iz kalmaz.


Sosyal Medyada Paylaşın.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir