Göbek Fıtığı Tedavisi

Sosyal Medyada Paylaşın.

Hastalık çeşitlerinden biri olarak göbek fıtığı tedavisi yapılabilen bir rahatsızlıktır. Göbek fıtığı tedavisinde en etkili müdahale, cerrahi müdahalelerdir. Belirtiler hissedilir hissedilmez tedavi edilmesi gerekir. Daha çok kadınlarda görülür. Günümüzde göbek fıtığı tedavilerinde en etkili yol, yama yöntemidir. Yama yöntemi ile fıtığın tekrar etme olasılığı yüzde 1 kadar düşük bir rakamdır. Fıtık ağrı yaptığı için kişinin günlük yaşantısını ciddi oranda etkiler. Kişinin dışarıdan görülebileceği büyüklükte bir şişlik meydana gelir. Göbek halkasında oluşan bu şişlik sürekli orada durur. Fıtığın boyutuna göre ameliyat değişebilir. Küçük ise açık ameliyat yapılır.

Göbek Fıtığı Ameliyatı

Göbek fıtığında tanı muayene sonrasında konur. Göbek fıtığının olup olmadığından emin olmak için ultrasonografi yapılabilir. Genel olarak ameliyat dışında yapılacak tedavi seçenekleri başarısızlık ile sonuçlanabilir. Göbek fıtığı ameliyatları ya açık yöntem ile ya da laparoskopik yöntemle yapılırlar.

Göbek Fıtığının Oluşma Nedenleri

Göbek fıtıkları kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülen bir rahatsızlıktır. Göbek bölgesinin zorlanması sebebi ile göbek fıtığı oluşabilir.

Göbek fıtığının oluşma nedenleri şu şekildedir;

  • Ani eğilip kalkma durumları
  • Ağır gelecek sporlar yapmak
  • Aşırı kilo
  • Hızlı kilo alıp verme durumu
  • Kabızlık sorunu
  • Öksürmek

Karın duvarını zorlayacak her türlü davranış göbek fıtığı oluşumuna zemin hazırlar. Sıklık ile hamilelik durumunda kadın kendisi farkına varır. Çünkü gebelik sırasında karnın iç basıncındaki artış göbek fıtığının oluşmasını kolay hale getirir. Nadir olmak ile birlikte çocuklarda da fıtık görülebilir.

Göbek Fıtığının Belirti Göstermemesi Durumu

Bazı göbek fıtıkları göbek çukurunda olması dolayısı ile ağrı olsa da şişlik olmayabilir. Böyle bir durumda çukurda bulunan fıtık küçükse kişi anlamayabilir. Fıtığın çok küçük olduğu durumda bazen fıtık bölgesine bağırsaklar girer ve kişide ağrı oluşturur. Bu duruma fıtık boğulması adı verilir. Fıtık boğulmaları ölüme kadar götürebilir. Göbek fıtığının büyümesi ile birlikte fıtık boğulması riski de artmış olur. Göbek fıtıkları diğer fıtık türlerine göre boğulma riski daha yüksek olanlardır. Fıtıklar büyükte olsa küçükte olsa onarılması gerekir.

İlginizi çekebilir.  Vaser Liposuction

Sosyal Medyada Paylaşın.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir