Estetik Cerrah Nasıl Olunur?

Sosyal Medyada Paylaşın.

Estetik cerrah, bir diğer adıyla Plastik Cerrah son yıllarda bir çok özelliği ile öne çıkmıştır. Tıbbın en yeni ve ihtiyaç duyulan mesleklerinden birisi olan estetik cerrah nasıl olunur Estetik cerrah ne iş yapar? Sizler için derledik.

Estetik Cerrah Ne İş Yapar?

Son yıllarda adını sıkça duyduğumuz estetik veya plastik cerrahi, mecburi ve keyfi olarak çokça talep edilmektedir. Estetik cerrahlar sadece yüz, vücut estetiği yapmamakta, açılan yaraların doğru ve görüntüsü düzgün bir şekilde dikilmesi, ameliyathane de yapılan kesik işlemlerinin doğru bir görünüm elde edilerek yapılması gibi birçok alanda kullanılmaktadır. İnsanların son yıllarda sıkça tercih ettiği estetik operasyonları, kesik bir yarayı bile estetik cerrahlar dikmektedir.

Estetik cerrah nasıl olunur? Sorusu son yıllarda birçok öğrencinin merak konusu olmaktadır. Estetik cerrahi olmak için belirli bir eğitim alınması gerekmektedir.

Estetik Cerrah Eğitim Süreci

Estetik cerrah olabilmek için uzun süreli bir eğitim ve deneyim şarttır. Tıp fakültesinde okumak ve 6. Senede gerçekleşen stajyer döneminde karar vererek tercih etmek gereklidir. Estetik cerrah olabilmek için de tıpkı diğer cerrahi bölümlerde olduğu gibi KPDS ve TUS sınavlarıma girmeli ve estetik cerrahi bölümü için gereken puanın alınması gereklidir.

Sınavlarda başarılı olan kişiler 5 yıl asistanlık eğitimine başlamaktadır. Asistanlık döneminin ilk iki yılında teorik ve sonrasında uygulamalı eğitim alarak asistanlık dönemini bitirir. Asistanlık dönemi biten kişiler tez hazırlamalı ve bu tez kabul olduktan sonra cerrahlık sınavına girerek Estetik Cerrah ya da Plastik cerrah unvanlarından birisini kazanır.

Estetik Cerrah Ne Demektir?

Estetik cerrah nasıl olunur, açıkladığımıza göre estetik cerrahi ne demektir açıklıyoruz. Türkçesi, yeniden yapma ve onarma Cerrahisi olan Estetik cerrahi son yıllarda birçok insanın ilgisini çekmektedir. Kozmetik cerrahi olduğunun sanılması Estetik cerrahi hakkında bilinen en büyük yanlışlardan biridir.

İlginizi çekebilir.  Genel Cerrah Nasıl Olunur?

Estetik Cerrahinin İlgi Alanları Nelerdir?

  • Flep Cerrahisi (doku nakli)
  • Doğumsal anomaliler ( doğumda görülen fizyolojik hastalıklar)
  • Maksillofasiyel yaralanmalar,
  • Temporomandibular eklem, hastalıkları,
  • Tükrü bezi tümörleri,
  • El ve vücut yaralanmaları,
  • Replantasyon ve mikrocerrahi işlemleri

Ve daha birçok fizyolojik hastalık estetik cerrahinin ilgi alanına girmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir