Eski İzmir Fotoğrafları

Sosyal Medyada Paylaşın.

İzmir Türkiye’nin en önemli şehirlerinden biri. Osmanlı devletinde ise 1800’lü yıllarda Selanik’in elden çıkmasından sonra İzmir çok önemli bir liman şehri haline gelmiş. Eski İzmir fotoğrafları sizleri 1800’lü yıllardan başlayarak Konak, Saat Kulesi Alsancak, Kordon boyu, Karşıyaka başta olmak üzere farklı lokasyonlar için nostalji tadında bir yolculuğa çıkarıyor.

Eski İzmir Fotoğrafları: Nostalji ve bir o kadar güzel

Özellikle İzmir ile yolları hayatının bir yerinde ya da çoğunda kesişmiş kişiler için çok keyifli olacak fotoğrafları sizler için derledik.

Konak Saat Kulesi nostalji fotoğrafı 1960

Şimdilerde kişiler bilir ki, Konak Saat Kulesi artık araç trafiğine kapalı ve bu kadar yanından araç geçmiyor. Ayrıca denizinde doldurulduğunu unutmamak gerekiyor. Saat kulesi oldukça net ve çevresinde bina olmayan güzel bir nostalji fotoğrafı. Ne İzmir Büyükşehir Binası yapılmış kadar yeni bir fotoğraf, ne de 1950’li yıllarda Sarıkışla yıkılmadan önce bir fotoğraf. Çevresinde hiçbir inşaat yok. Çok güzel değil mi?

İzmir fuarı eski fotoğrafı – Nostalji İzmir Kartpostalı

Tam karşısında 1880’li yıllarda kurulan o zaman ki adı ile İzmir Erkek lisesi, bugün ki adı ile İzmir Atatürk Lisesi var. İzmir fuarının ilk adı Arşı-Ulusal Fuar olarak ifade ediliyor. Günümüzde Fuar İzmir açıldıktan sonra bu yer Kültürpark olarak halkımıza hizmet ediyor. Fotoğraf 1900’lü yıllarında ikinci çeyreğine ait.

İzmir Sarıkışla fotoğrafı – İzmir Konak Sarıkışla fotoğrafı

1950’li yıllardan Sarıkışla yıkılmadan önce Konak’ın bütününün görünümü. Oldukça heybetli bir görünüme sahip Sarıkışla’nın hemen arkasında Saat Kulesi ve hükümet Konağı yer alıyor.

Eski izmir fotoğrafı – Nostalji Basmane ve İzmir Fuarı

İzmir fuarı eski fotoğrafı – Basmane garı eski görseli

Şimdilerde gördüüğünüzde inanamayacağınız bir fotoğraf daha. Arkada İzmir uluslararası fuarı basmane girişi, sağ tarafta ise Basmane garı gözüküyor. Ortaklı bina yok denecek kadar az. Bu bölge Basmane otellerinin şimdilerde yoğunlukta olduğu bir bölge.

Göztepe eski fotoğrafı – İzmir Eski fotoğrafı

Göztepe eski fotoğrafı nostalji

Göztepe’de şimdi kordon boyunca deniz kenarında yürüme ve dinlenme alanları, ayrıca balıkçılar içinde alanlar var. Göztepe 1920 yılı eski fotoğrafı. Eski fotoğraflarda ise evler denizle bitişik, betonarme binalardan ise eser yok.

İzmir kordon boyu eski fotoğrafı – Alsancak nostalji fotoğrafı 1950 resimli

İzmir Alsancak Kordonboyu eski fotoğrafı

Arka dağlarda bügünkü gibi gecekondular henüz yok. Daha yakınlarda arkada ise koca koca gökdelenlerde mevcut değil. Onu bırakın kordon boyunda ki binalar 1-2 katlı eski mimariye sahip binalar. Şimdi betanarme yığınları, altında kafe işletmeleri gibi gürültü yok. Araçların geçtiği yol denize sıfır. Çok güzel.

Eski izmir fotoğrafları ile ilgili sizlerin de elinde özel ve güzel görseller varsa adınızı da paylaşmak kaydı ile bizlerle görselleri paylaşıp daha çok kişiye bu eski fotoğrafları ulaşmasını sağlayabilirsiniz.


Sosyal Medyada Paylaşın.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir