Ekonomik Küçülme Ve Büyüme

Sosyal Medyada Paylaşın.

Ekonomik alanın en çok bilinen konularındandır aslında Ekonomik küçülme ve büyüme işlemleri. Şirketler daha fazla görülse de bu tarz durumlar Devlet açısından daha fazla önemsenmektedir.

Bazen paketler tasarlanır bazende kriz ile küçülme paketleri yapılabilmektedir. Bu tarz durumlar genelde ülkenin artık batma noktasına geldiğinde ortaya çıkabileceği gibi bazen de kötüye giden ekonomiye dur demek için yapılabilmektedir. Son zamanlarda haberlerde de özellikle Almanya gibi ülkelerin sorun yaşaması ile beraber bir kez daha ortaya çıkmıştır.

Bu durumu genel olarak başlıklar altında toplamak gerekir ise;

  • İşsizlik artması ve yeni istihdam alanları oluşturulması
  • Alınan vergilerin idareyi çözümlemede yeterli olmaması
  • Yapılan borçlar sonrasında ödeme yollarında kısıtlanma
  • Şirketlerin yada Devletlerin borçlarının artması gibi durumlar önemlidir.
  1. İşsizlik Artması Ve Yeni İstihdam Alanları Oluşturulması

Ekonomide küçülme yada büyümede en önemli faktörlerden birtanesi işsizlik artması ve yeni istihdamın oluşturulmamasıdır.

Bu durumu şöyle incelemek gerekir ise; her sene Üniversitelerin yeni mezun vermesi demek aslında vergilerin alınması içinde gelir kaynağına çözüm bulamamak demektir Devlet açısından.

Ancak bu durum işsizliğin azalması ile beraber yeni istihdam alanları da arttılabilir. Böyle bir durum ile beraber yeni istihdam alanları ve şirketlerin kurulması bu sayede de yeni ekonomik durumların ve ülkeye belki de daha fazla döviz girdisinin oluşmasına sebebiyet olabilmektedir. Yeni istihdam alanları yerli- yabancı piyasa açısından oldukça önem taşımaktadır. Şirketler yada Devletler bu durumu daha detaylı çözmeleri halinde ekonomik küçülmeye ihtiyaç duymadan yeni maddi gelir kapısı açabilirler.

Illustration of data analysis graph
  • Alınan Vergilerin İdareyi Çözümlemede Yeterli Olmaması

Konu ile ilgili olarak çok fazla belediyenin borç altına girmiş olmasına ve bazılarına haciz gelmesine bile sebebiyet olması örnek verilebilir. Gelir düzeyi olarak tabii ki halk çok kullandırılmadan şirketler açısından vergilendirme çözümlenebilir Devletler açısından.

İlginizi çekebilir.  Akne Tedavisinde Cilt Temizliği

Şirket açısından ise vergi hükümlülüğü oldukça fazla olduğundan dolayı bununla ilgili olarak döviz girdisi fazla yapmak ekonomik açıdan daha iyi olacaktır.

Bunun içinde Devlet’in önceliği bir üst konu gibi istihdam alanı yapıp yeni vergi kapıları açmak için vergileri azaltıp aslında bir bakıma halkıda rahatlatabilmektedir. Çözüm yöntemi ise ÖTV( Özel Tüketim Vergisi ) yolu ile çözüm arayışına gidilebilir.

  • Yapılan Borçlar Sonrasında Ödeme Yollarında Kısıtlanma

Örnek ülke olarak Yunanistan verilebilir. Bilindiği üzere batma noktasına gelen Yunanistan borçlarının artması sonrasında elleri bağlı bir konuma gelmiştir. Bu durum şirketler açısından ise işçilerin maaşlarından ödemelere kadar alttan üst tabana kadar sorun teşkil edebilmektedir.

  • Şirketlerin Ve Devletlerin Borçlarının Artması

Aslında bir önceki konular ile bağlantılı durumdur. Bu durum arttıkça ülke yada şirket borç batağına girebilir. Ülke açısından sorun daha büyük olsa da şirket kapatılabilir ve yıllarca o borçla uğraşılabilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir