Eczacı Nasıl Olunur

Sosyal Medyada Paylaşın.

Birçok insanın çocukluk zamanlarında geliştirdiği fikir ve isteklere göre mesleki hayalleri vardır. Meslekler genellikle kişilerin karakteristik yapı ve zihinsel üretim gücüne göre değişkenlik gösterir. Bazı zamanlar fiziki bir aktivite gerektiren meslekler, bazen soyut zeka gerektirebilir.

Çocuk veya gençken ‘Eczacı’ olmak gibi hayali olanların peşinden gittiği yol ise bellidir. Öncelikle bu işin okulunu okumak zorunda olduklarını ve bu olmadan eczacı olamayacaklarını bilmeleri gerekiyor.

Eczacı Olmak İçin Hangi Yolu İzlemek Gerek?

Eczacı olmak ve kendisine bir eczane açmak isteyenlerin yapması gereken ilk iş, bu işin okulunu okumak. Bu fikri ister 5 ister 18 yaşında edinin, eczane açmak için birçok kurala da uyma şartınız var. Bu uzun yol ise işin eğitimini alarak başlıyor. Eczacı nasıl olunur sorusunun cevabı için asgari koşulları sağlamak gerek. Sağlamanız gereken asgari şartlar;

  • Lisans mezunu olunmalı.
  • Türk Eczacılar Birliğine kayıt olmalı.
  • Eczane açmak istemiyorsanız devletten atama beklenmeli.

Bu kriterleri yerine getirmeniz durumunda bir devlet kurumunda eczacı olabilirsiniz. Eğer kendinize ait bir eczane açmak istiyorsanız, bu durumda vergiye tabi bir işletme sahibi olacağınız için çeşitli ruhsat ve vergi evraklarına ihtiyacınız olacak.

Eczacı Nasıl Olunur

Üniversite’nin Hangi Bölümü Okunmalı?

Eczacı olmak için gereken en önemli kriter, Üniversitelerin Eczacılık Fakültesinden mezun olmaktır. Standar bir lisans mezunu olsanız dahi Eczacılık Fakültesi mezunu olmamanız durumunda Eczacı olamazsınız.

Tıbbi gereksinimlere ihtiyaç duyacağınız bu özel meslek için alacağınız 5 yıllık bir eczacılık eğitimi sonrası, Eczacılık Fakültesinden mezun olmanız durumunda mesleki yeterliliği sağlayacak ve kendi adınıza bir eczane açabileceksiniz. Eczacılık fakültesi mezunu olmak bir aynı zamanda diğer üniversitelere kıyasla 5 yıllık bir örgün öğretim göreceğinizden, sizlere Yüksek Lisans Diploması da kazandıracak.

İlginizi çekebilir.  Estetik Cerrah Nasıl Olunur?

Eczacılık Nasıl Bir Meslek?

Türkiye Eczacılar Birliği’ne bağlı olarak çalışan özel eczaneler, getirisi yüksek bir iş imkanı sağlıyor. Eczacı olmak için bitirmiş olduğunuz Eczacılık fakültesi sonrası atama bekleyip devlete bağlı bir eczacı olabileceğiniz gibi kendinize bir eczane açma şansınız da mevcut. Eczaneler reçete ile ecza satışının yanı sıra medikal ürünler ve çeşitli vitaminler de satarak kendilerine ek gelir yaratabiliyor. Eczacılık günümüz için saygın ve tercih edilen bir meslek.


Sosyal Medyada Paylaşın.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir