Ciltte Kızarıklık Görünümü Neden Oluşur

Sosyal Medyada Paylaşın.

Güneş yanığından alerji reaksiyonlara kadar birçok etmen ciltte kızarıklığa neden olur. Ciltte kızarıklık görünümü neden oluşur? Ciltte kızarıklık olmasının birçok nedeni bulunmaktadır. Ciltte tahriş olan bölgeyle savaşarak derinin iyileşmesini teşvik edip cilt üzerine ekstradan kan akmasının sağlanmalıdır. Kızarıklık oluşumunun pek çok sebebi olabilir. Çoğu zaman bu durumun yok edilmesi zahmetsiz bir şekilde olabilmektedir.

Kızarıklık Nedenleri

Yazının içeriğine göz atın.

1) Birinci Derece Yanık: Cildin ilk katmanının etkileyen en hafif yanık türüdür. Kızaran alan zamanla kuruyarak basınç ile beyazlaşır. Kabarma görülmez ve ölü deri zamanla soyulmaktadır. 2) Alerjik Egzama: Görüntü olarak yanık oluşumuna benzemektedir. Cildin daha çok kol yada el kısımlarında görülmektedir. Belirti olarak ciltte kaşıntı, kızarıklık ve pul pul görünüm meydana gelir.

3) Rosacea (Gül Hastalığı): Genellikle yüzü etkileyen kronik ve iltihaplı bir cilt hastalığıdır. Açık tenli kişilerde koyu tenlilere göre daha sık görülür. Genelde; egzama, sivilce ve alerjik rahatsızlıklarla karıştırılmaktadır. Kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülür.

4) Temassal Egzama: Alerjen bir madde ile temas edildikten bir kaç saat sonra ortaya çıkmaktadır. Temas olunan bölgedeki deri tahriş olur ve dökülür.

5) Kemik Enfeksiyonu: Tıpta Osteomiyelit olarak bilinmekte olan bu hastalık mantar ve bakterilerin kemiği istila etmesi ile ortaya çıkmaktadır. Ameliyat ile enfekte edilmesi gereken bir rahatsızlıktır.


Sosyal Medyada Paylaşın.
İlginizi çekebilir.  Kışın El Ayak ve Tırnak Bakımı Önerileri

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir