Cilt Detoksu Nedir? Nasıl Yapılır?

Sosyal Medyada Paylaşın.

Mevsime bağlı değişiklikler veya kullanılan makyaj malzemeleri cildin nemini ve canlılığını kaybetmesine neden olabilir. Yalnızca ayda bir kez yapılacak olan cilt detoksu ise cildin daha canlı ve parlak görünmesini sağlarken pürüzsüz ve sağlıklı bir cilde kavuşmanın en önemli anahtarıdır. Cilt detoksu bir nevi derinlemesine temizlik olarak ifade edilebilir. Peki cilt detoksu nedir? nasıl yapılır?

Cilt Detoksunun Yararları Nelerdir?

Vücudumuza çeşitli şekillerde giren ve atılmayı bekleyen zararlı toksinler cilt detoksu sayesinde kolaylıkla atılabilir. Cilt detoksunun birçok yarar vardır. İşte başlıca yararları;

  • Cildi ölü derilerden arındırarak daha taze ve enerjik bir görünüme kavuşmasını sağlar.
  • Siyah nokta ve sivilcelerin derinlemesine temizlenmesini sağlar.
  • Cildin daha iyi beslenmesini ve daha parlak görünmesini mümkün kılar.
  • Daha bakımlı ve nemli bir cilde kavuşturur.
  • Cilt hassasiyetini önemli ölçüde geçirir.
  • Cildin nefes almasını sağlar.
  • Kan dolaşımını hızlandırarak ciltte oluşabilecek kırışıklıkları ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Böylelikle kırışıklık ve yaşlanma belirtilerini erteler.

Bunun gibi cilt detoksunun faydaları saymakla bitmez. Cildinize gereken özeni göstermek için hemen siz de cilt detoksuna başlayabilir, kadifemsi ve parlak bir cilde sahip olabilirsiniz.

Cilt Detoksu Nasıl Yapılır?

Cildimiz güneş, kir, alkol veya sigara tüketimi, beslenme şekli gibi birçok faktörden etkilenir. Ancak düzenli olarak cilt detoksu yaparak cildimizi korumak ve toksinlerden arındırmak mümkündür.

Peki, cilt detoksu nasıl yapılır? Cilt detoksu için ilk adım cildi temizlemektir. Cilt tipine uygun bir temizleyici yardımıyla cilt kirden arındırılır. Temizliğin ardından ikinci adım buhar banyosu yapmaktır. Buhar banyosu hem gözeneklerin açılmasını hem de cildin örü derilerden arındırılması için ön hazırlık yapılmasını sağlayacaktır.

İlginizi çekebilir.  Sağlık Turizmi Nasıl Yapılır?

Buhar banyosu için sıcak su ile dolu bir kaba yüz yaklaştırılarak yaklaşık 15 dakika beklenir. Buhar banyosundan sonra ise üçüncü adım peeling uygulaması yani cildi ölü derilerden arındırma aşaması gelir. Peeling uygulamasından sonra ise cilde gereken nemi kazandırmak için nen maskesi yapılır.

Cilt Detoksu İçin Önemli Tüyolar

Cilt detoksu için en önemli nokta cildi temiz tutmaktır. Her gün cildi temizlemek, günlük temizleyiciler kullanmak, yatmadan önce makyajı temizlemek ve Ph seviyesi yüksek bir sabun kullanmak cilt detoksunun en önemli adımlarındandır. Ayda en az 2 kez detoks banyosu yapmak, en az 2 kez kil maskesi uygulamak cilt detoksunu daha etkili kılacaktır.


Sosyal Medyada Paylaşın.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir