Aslan Balığı

Sosyal Medyada Paylaşın.

Ülkemizde aslan balığı olarak da bilinen ve dünya genelinde lion fish olarak da adlandırılan bu balık yanal güçleri ile birlikte bilinir. Her ne kadar ülkemizde Aslan balığı olarak isimlendiriliyor olsa da nadiren Hindi ya da Akrep balığı olarak da adlandırılır.

Pektroal yani göğüs yüzgeçlerinde zehirli dikenlere sahip olan bu balık sırt yüzgeçlerinde yer alan dikenimsi yapılar nedeni ile oldukça zehirleyicidir. Aslan balığı bu saymış olduğumuz organları ile eğer bir canlıyı sokacak olur ise onu çok kısa bir süre içerisinde öldürecektir. Doğal yaşam alanları kızıl deniz ve pasifik okyanusu olan bu balık mercan resiflerine de sahiptir. Aynı zamanda avcı ve etçil olan Aslan Balığı bir insanı sokması ile birlikte eğer hızlı bir şekilde tedavi edilmez ise o insanı öldürebilir.

Doğal yaşam alanları Pasifik okyanusu olmasına rağmen maalesef insanlardan dolayı bu balık türünün Milet ve Volitans cinsleri Atlas okyanusuna doğru göç etmek zorunda kalmıştır. Bunun dışında Amerika Birleşik Devletleri’nin doğu sahillerine ve Karayiplere göç etmiş olan türleri de bulunur. Bu neden ile gittikleri bölgelerde işgalci balıklar olarak nam salmışlardır.

Bu balık türünün bilim camiasındaki ismi ise Pterois volitansdır. Pterois aslan balıkları göz alan renkleri ve oldukça şatafatlı olan yüzgeçleri ile birlikte akvaryumlarda beslenebilir. Bunun yanı sıra kırmızı ile siyah arasında değişmekte olan çizgileri ile tuzlu su akvaryumlarının vazgeçilmezi de olacaktır.

Bu balık türünün bakımı ise oldukça uzmanlık istemektedir. Zira aslan balıklarının yetişkin olan fertleri yaklaşık 40 cm civarındadır. Bunun ile birlikte 500 gram ağırlıkta olan aslan balıkları da bulunmaktadır. Bu özellikleri nedeni ile oldukça pahalı olan bu balık yukarıda söylemiş olduğumuz gibi oldukça maliyetli ve meşakkatli bir bakıma muhtaçtır.

İlginizi çekebilir.  Siyah Nokta Temizleme Rehberi

Elbette bu gibi özelliklere ulaşabilmesi için akvaryum gibi bir ortam yetersiz olacaktır. Zira bu balıklar kendilerinden oldukça küçük olan yumuşakça ve eklem bacaklıların yanı sıra küçük balık türleri ile beslendiklerinden dolayı en az 300-350 litrelik bir akvaryum içerisinde tuzlu su karışımı içerisine bırakılabilirler. Elbette bu balıkların kendi türleri ile birlikte bu akvaryumların içine bırakılmasını söylememize gerek yok! Bin bir emek harcayarak oluşturduğunuz akvaryumunuzun bir savaş alanına dönmesini istemezsiniz, öyle değil mi?

Bunlar ile birlikte akvaryum sıcaklığı genellik ile 25 derece civarında olmalı ve akvaryum ortamlarında üretilmesi zor olan cinsiyet tayini olan bu hayvanın beslenmesi ise kuru yemle olmalıdır. Fakat eğer diler iseniz canlı yemler ile de bu hayvanları besleyebilirsiniz. Zira bu durum aslan balığının sağlık durumunu ve derisinin rengini de oldukça olumlu bir şekilde etkiler ve ulaşabileceği en yüksek boyuta erişir.

Bu hayvanların insan için tehlike teşkil ettiğini yukarıda söylemiştik. Deniz kıyısına oldukça yakın yerlerde ve yaklaşık 40 metre derinliklerde yaşayan bu hayvanların sırt kısmında bulunan iğneler oldukça zehirlidir. Bu iğneler ile temas eden bir insan solunum zorluklarının yanı sıra terleme ve yanma gibi belirtiler gösterir. Eğer bu durum dikkatli bir şekilde tedavi edilmezse bu iğne ile temas eden kişi için yolun sonu morgda bitebilir!

Doğal düşmanları yok denecek kadar az olan bu balıklar kendilerinden oldukça küçük olan balıkları çok usta bir şekilde avlayabilirler. Bu neden ile gittikleri yerlerde pek de istenmeyen misafirler olan aslan balıkları aynı zamanda ekosistem dengesine oldukça zarar verirler. Ülkemize henüz 2 yıl önce Süveyş Vasıtası üzerinden giriş yapmışlardır.


Sosyal Medyada Paylaşın.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir