Anal Fissür Tedavisi

Sosyal Medyada Paylaşın.

Sinir uçlarının çok fazla olmasından dolayı, anüs bölgesi hassas bir yapıya sahiptir. Özellikle hatalı beslenme sonucu meydana gelen ve uzun süreli olan ishal ve kabızlıklarda, ıkınmanın fazla olması sebebi ile anüs bölgesinde yırtıklar meydana gelebilir. Bu yırtılmalar büyüyerek, iç kısımlara kadar ilerleyebilir. Söz konusu yırtıklar sonucunda, yaşam kalitesi düşmekte ağrılı ve sancılı durumlar oluşmaktadır, bu sorunlardan kurtulma ise anal fissür tedavisi ile gerçekleşmektedir.

Anal Fissür Rahatsızlığının Belirtileri Nelerdir?

Makat çatlağı olarak da bilinen anal fissürün belirtileri, bu sorunu yaşayanlarda sıklıkla aynı şekilde oluşmaktadır. Bu belirtiler şu şekilde sıralanmaktadır;

  • Dışkılama yaparken anüste yırtılma hissi oluşması
  • Makat bölgesinde meydana gelen şişlik ve ağrı
  • İç çamaşırlarda meydana gelen lekeler ve makattan kan sızması
  • Dışkılama zorluğu
  • Yırtılmanın oluştuğu bölgede tahriş oluşumu ve kaşıntı

Söz konusu belirtiler başta hemeroid olmak üzere birçok hastalığın da belirtisi olduğundan karıştırılmakta ve önemsenmemektedir. Bu nedenle bu belirtilerle karşılaşıldığında, mutlaka doktora gidilerek hastalığın teşhisi konulmalı ve ona göre uygun tedavi başlanmalıdır.

Anal Fissür Rahatsızlığının Nedenleri Nelerdir?

Anal fissür rahatsızlığının en önemli nedeni dışkılama problemi olarak kabul edilmektedir. Uzun süren kabızlıklar, dışkının yapısını da sertleştirir ve bu da dışkılama esnasında makatta yırtılmaya neden olabilir. Ayrıca ishal vakalarından sonra da, çok fazla ıkınma oluşur ve bu da anal fissüre sebep olabilir. Hamilelik dönemi ve doğum esnasındaki ıkınma nedeni ile de bu rahatsızlık yaygın olarak görülmektedir.

Hastalığın diğer nedenleri arasında ise, başta bağırsak rahatsızlıkları olmak üzere kolit gibi birçok hastalık sayılabilir. Anal fissür rahatsızlığı hiçbir hastalıktan kaynaklanmayıp, sadece dışkılama esnasında bile oluşabiliyor. Ayrıca dışkılamadan sonra makatın iyice temizlenmemesi veya sert tuvalet kâğıdı veya kolonyalı bezlerle temizlenmesi de tahrişe ve yırtılmaya neden olabilir.

İlginizi çekebilir.  Sıcak Kemoterapi

Anal Fissür Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hastalık doktor tarafından, makat bölgesinin muayenesi ile kolaylıkla teşhis edilebilir. Hastalıkta cerrahi müdahale en son ve zorunluluk halinde yapılmaktadır. Hastalık, beslenme alışkanlığının düzeltilmesi, ağrı kesici ve dışkıyı yumuşatan kremler ile ilaç tedavisiyle çoğunlukla kısa sürede tedavi edilebilir. Bu yöntemler sonucunda gelişme olmaz ise hastalık, botoksla anüs kaslarının bir kısmının geçici felci veya kasılma yapan kasın kesilmesi ile tedavi edilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir